Україна зацікавлена у прямих постачаннях казахстанської нафти на вітчизняні НПЗ. Окрім того, також зацікавлена у транзиті нафти для європейських споживачів через трубопроводи на своїй території.
"Україна зацікавлена у постачаннях казахстанської нафти на НПЗ України, а також має технічні можливості власної газотранспортної системи для транзиту нафти в Європу, у тому числі через нафтопроводи "Одеса - Броди" і "Дружба", - заявив перший віце-прем'єр-міністр Сергій Арбузов.
Крім того, Арбузов підкреслив, що Україна зацікавлена в участі і розробці родовищ на території Казахстану і спільному проведенні геолого-географічних досліджень.
У свою чергу як заявив прем'єр-міністр Микола Азаров, відновлення прямих постачань нафти та газу з Казахстану "вигідне обом країнам".
Азаров зокрема нагадав, що створення зони вільної торгівлі у рамках СНД передбачає укладення угоди про вільний доступ до трубопровідного транспорту країн-учасниць об'єднання і створює можливості для прямого постачання казахської нафти і газу в Україну.
"Ми налаштовані на розширення співпраці у галузі використання транспорту, зокрема і трубопровідного. Я думаю, що в цьому теж зацікавлений Казахстан, адже в нього є достатні запаси газу і нафти, і він міг би торгувати з нами не тільки через Російську Федерацію, але і безпосередньо, як це було до 2005 року. Це буде відповідати інтересам Казахстану і України", - сказав Азаров.
Нагадаємо, що 29 березня за участю міністра енергетики "урочисто запущений в роботу" Одеський нафтопереробний завод. Як відомо, Одеський НПЗ придбала група ВЕТЕК олігарха Сергія Курченка. Угоду про продаж НПЗ російським "Лукойлом" було підписано 5 березня.
Одеський НПЗ був зупинений у жовтні 2010 року у зв'язку з економічною ситуацією, що склалася на ринку нафтопродуктів України, а також зі зміною схеми постачань нафти. Проектна потужність Одеського НПЗ з переробки сировини становить 2,8 млн тонн на рік.
Як писало DT.UA, зробити Одеський НПЗ прибутковим можуть тільки масштабні інвестиції - не менше $ 500 млн дол., на освоєння яких знадобиться мінімум п'ять років. Не виключено, що новий власник розраховує на державну підтримку, і тут дуже симптоматично поновилися розмови про необхідність введення мита на імпорт нафтопродуктів, зокрема білоруського виробництва. Невідомо, чи доклав до цього руку новий власник Одеського НПЗ, але не викликає сумнівів, що таку ініціативу він буде щиро підтримувати.
Окрім того, за даними джерел DT.UA в Адміністрації президента, на даний момент розглядається відмова від схеми контрабанди нафтопродуктів через систему митних ліцензійних складів на користь варіанти використання Одеського НПЗ.
Крім того, раніше глава Міненерговуглепрома Едуард Ставицький повідомив, що українська влада веде переговори з власником Лисичанського НПЗ про відновлення роботи підприємства. Він також висловив надію, що в результаті відповідних переговорів НПЗ буде запущений влітку 2013 року.
У свою чергу бізнесмен Дмитро Фирнташ підтвердив, що зберігає інтерес до купівлі "Лініка". !zn
Читайте також:
В уряді міркують про заміну тіньових схем постачань палива
У забороні імпорту білоруських нафтопродуктів зацікавлені кілька "замовників"