Україна проведе з Європейським Союзом консультації з приводу можливості введення обмежень у відповідь після заборони Росією транзиту вантажів з України через свою територію, повідомила прес-служба Міністерства економічного розвитку і торгівлі у вівторок, 5 січня.
"Перед тим, як вдаватися до якихось дій, нам необхідно провести спільну оцінку будь-яких можливих заходів і проконсультуватися з нашими партнерами по ЗВТ з Євросоюзом", - зазначила заступник міністра - торговий представник України Наталія Микольська.
Вона пояснила, що в разі введення Україною будь-яких обмежень щодо транзиту з РФ можуть постраждати, в першу чергу, наші європейські торгові партнери.
Як зазначила Микольська, забезпечення свободи транзиту є обов'язком кожної країни: "Від транзиту залежать торгові партнери – інші країни, зокрема, Туркменістан, Киргизстан, Казахстан, Азербайджан, Монголія та ін".
Росія з 2016 року вирішила скасувати режим ЗВТ щодо України і відмовитися від імпорту українських продуктів. Так, з 1 січня РФ почала стягувати мита з імпорту українських товарів. Також РФ повністю заборонила транзит через свою територію українських товарів у треті країни.
При цьому, незважаючи на те, що указ президента РФ передбачає лише обмеження транзиту українських товарів, за інформацією Оперативного штабу реагування, не були пропущені близько 150 залізничних вагонів з вантажами і значну кількість вантажних автомобілів.
Україна у відповідь з 10 січня ввела дзеркальні торгові санкції проти РФ (застосувала імпортні мита і ембарго). Зокрема, обмежено ввезення продуктів харчування (молочна продукція, чай, кава, пиво, горілчані вироби, визначена промислова продукція та засоби гігієни (гелі для душу, мило), а також залізничне обладнання (локомотиви, поїзди, вагони та стрілочні переводи). Тобто те, що РФ вже давно обмежила імпорт з України.
Україна має намір звернутися до СОТ з приводу обмежень з боку РФ стосовно українських товарів. "Ми будемо реагувати в СОТ", - сказала вона. За словами заступника голови МЕРТ, ці обмеження українська сторона розцінює як агресію РФ у торговельній сфері і вважає, що це є порушенням принципів міжнародного права, а також угод СОТ.