UA / RU
Підтримати ZN.ua

Україна зірвала всі дедлайни із впровадження Нітратної директиви ЄС

Нітратна директива ЄС необхідна для запобігання забрудненню водних ресурсів і стосується усіх фермерів. 

Україна зірвала всі дедлайни із впровадження Нітратної директиви ЄС, повідомила фахівчиня відділу екологізації промисловості громадської організації «Екодія» Марія Дячук у статті «Тваринники планують нарощувати виробництво за рахунок довкілля, а уряд їх прикриває».  

Нітратна директива ЄС має на меті запобігти забрудненню водних ресурсів і поширюється на всіх фермерів, незалежно від величини господарства. 

У межах цієї Директиви важливою частиною є налагодження моніторингу за станом водних ресурсів – як поверхневих, так і підземних – щоб контролювати динаміку забруднюючих речовин, в тому числі нітратів. 

Також важлива частина Директиви – навчання фермерів підвищенню ефективності їх діяльності і зменшенню негативного впливу на довкілля. Наприклад, як правильно зберігати гній, щоб запобігати забрудненню води, та як його ефективно використовувати у господарстві.

Читайте також: США вперше доставили на Землю зразки астероїда

В Україні впровадження цієї Директиви відбувається дуже повільними кроками. За останні шість років вдалось ухвалити два накази (щодо визначення зон, вразливих до накопичення нітратів, та кодекс кращих сільськогосподарських практик), але ці норми досі існують лише на папері. Попередні дедлайни для реалізації цих документів вже давно пройшли. 

Крім цього, наближається дедлайн розробки планів управління для кожного річкового басейну, який також під загрозою зриву.

Дячук підкреслює, що ця проблема знаходиться на межі повноважень Міндовкілля і Мінагрополітики, які досі не можуть визначити зони, де є ризики вимивання добрив та гною. 

«Буксують, бо для цього їм потрібні дані моніторингу якості води, який вони ж самі вирішили скорочувати з 2019 року», – пояснила експертка.