UA / RU
Підтримати ZN.ua

Україна вирішила не повертатися в енергомережу до Білорусі та РФ і достроково проситиметься в європейську

Технічно і технологічно Україна довела спроможність працювати в європейській енергомережі. Політично - слово за урядами європейських країн.

Увечері, 26 лютого, Україна звершила тестове від'єднання від спільної енергомережі з Білоруссю та Росією, але вирішила не під'єднуватися назад, а направити запит до Енергетичного співтовариства про дострокове приєднання до європейської енергомережі ENTSO-E. Про це повідомив міністр енергетики Герман Галущенко.

"Ворог відкоригував наші плани. Сьогодні підписано наказ Міненерго про відмову від приєднання до енергомережі російських окупантів", - зазначив він.

За словами Галущенка, він готує звернення до міністрів енергетики європейських країн щодо сприяння у прискоренні ухвалення рішення про приєднання української енергосистеми до європейської.

"Технічно і технологічно ми довели нашу спроможність. Політично - слово за урядами європейських країн. Після восьми років, що ми доводимо наш європейський вибір, після збройного нападу Росії протягом останніх днів в жодної європейської країни не може бути сумніву у наших прагненнях. Отже, ми розраховуємо на європейський крок назустріч", - наголосив Галущенко.

Він також підкреслив. що ОЕС України показала достатній резерв потужності і продемонструвала свою стійкість.

"Автономна робота української енергосистеми протягом 24-26 лютого пройшла успішно і довела нашу спроможність працювати в ізольованому режимі. І все це в умовах ракетних обстрілів, запеклих боїв і спроб ворога атакувати об’єкти критичної інфраструктури", - сказав міністр.

Нагадаємо, приєднання до європейської ENTSO-E було заплановане на 2023-й рік.

Робота в ізольованому режимі, як це передбачено Угодою про умови майбутнього об’єднання української та європейської енергосистем, мала проводитися у два етапи: у зимовий та літній періоди.

Після першого випробування повернення енергосистеми України в об‘єднану з Росією та Білоруссю мережу було заплановане на 27 лютого.

Синхронізація української та європейської електромереж є стратегічною метою на національному рівні, спрямованою на створення конкурентного та прозорого ринку електроенергії відповідно до вимог європейського законодавства та ринкових практик.