Мінекономіки рекомендувало Міжвідомчій комісії з міжнародної торгівлі розглянути питання стосовно застосування спеціальних заходів щодо імпорту в Україну кабельної продукції. Результати розслідування вже отримали усі зацікавлені сторони, повідомляє джерело ZN.UA у уряді.
Спеціальні заходи пропонується застосувати строком на три роки з щорічною лібералізацією 5% у вигляді спеціального мита розміром:
- з дня застосування спеціальних заходів — 23,5%;
- через 12 місяців із дня застосування спеціальних заходів — 22,3%;
- через 24 місяці з дня застосування спеціальних заходів — 21,2%.
Нагадаємо, що розслідування Міжвідомчої комісії розпочалося влітку минулого року за ініціативи українських виробників. За цей час імпорт в Україну кабелів в абсолютних показниках зріс на 128,84%. В той же час прибуток національних виробників від продажу подібного товару на внутрішній ринок скоротився на 38,85%, обсяги виробництва скоротились на 7,28%, а сума сплачених податків та зборів у бюджети усіх рівнів скоротилась на 16,25%.
Торкнуться обмеження усієї імпортної кабельної продукції незалежно від країни походження. Здебільшого постачальниками кабелів в Україну є компанії Угорщини, Польщі, Румунії, Німеччини та Чехії. Відповідно, застосування обмежень може створити певне напруження у стосунках України з ЄС та призвести до "дзеркальних" санкцій з боку цих країн, і які вітчизняні виробники кабельної продукції також активно її продають. До дефіциту продукції на внутрішньому ринку обмеження не призведуть, українські виробники мають можливості для задоволення внутрішнього попиту, але на початку розслідування телеком-оператори висловлювали занепокоєння тим, що ініціативи з обмеження імпорту порушать існуючий баланс на ринку, погіршать співвідношення ціни та якості та призведуть до зростання витрат для кінцевих споживачів.
«Висновки Мінекономіки знаходяться виключно в правовому полі та відповідають очікуванням галузі, що налічує понад десять тисяч робочих місць, та сплачує понад півтора мільярди гривень податків та зборів до бюджетів різних рівнів, – заявив Президент Асоціації «Укрелектрокабель» Анатолій Пушкар. – Сьогодні державі, як ніколи, необхідно стати на захист національного виробника задля забезпечення конкурентного становища на ринку, в тому числі у питаннях належного реагування на раптове та різке зростання імпорту, що призводить до дисбалансу на користь іноземних виробників-постачальників товару в Україну. У ситуації, що склалася, будь-яка країна захищала б власний ринок та зайняла схожу позицію».