UA / RU
Підтримати ZN.ua

Україна може почати експорт газу власного видобутку

Спад газовидобутку в Україні можна досить швидко відновити. 

У кулуарах Міненерго, фінансового та енергетичного комітетів парламенту обговорюється ідея початку експорту українського газу. На перший погляд ідея сумнівна, але певна логіка у ній є. Про це пише Ігор Маскалевич, кореспондент ZN.UA, в матеріалі "Україна експортуватиме газ? Кому й навіщо це потрібно під час війни".

У перший рік повномасштабного вторгнення РФ спад газовидобутку в Україні виявився не катастрофічним. Падіння на 6%, або 1,3 млрд кубометрів, при таких обставинах — терпиме. Зате різко обвалився попит. Якщо населення скоротило споживання газу на 10–12%, то промисловість — на 40%, а в окремі місяці — майже наполовину. У результаті частину газу стало просто нікому продавати. Особливо постраждав приватний газовидобуток, що традиційно працює з промисловістю. На третину видобутого ним газу попиту не було, і його просто відправляли в підземні сховища (ПСГ). До весни в них опинилося 1,6 млрд кубометрів приватного газу.

З одного боку, узимку це створило певний страховий резерв, який, на щастя, не знадобився. З іншого — відбулося омертвіння ресурсів і зниження стимулів видобутку.

Тим часом у країні баланс газу дуже напружений, у найкращому разі 2023-го вийдемо в нуль. І зниження видобутку приватниками навіть на 400–500 млн кубометрів призведе до необхідності його десь купувати. Власне, заради збереження стимулів власного видобутку і є сенс починати експорт газу. Втім, у високих кабінетах ніяк не можуть домовитися щодо умов цих продажів.

Читайте також: Молдова більше не залежить від поставок газу з Росії – прем’єр

З іншими матеріалами Ігор Маскалевича можна ознайомитися за посилання.