UA / RU
Підтримати ZN.ua

Україна досі продовжує транзит російського газу: чому і як це припинити

Наразі 70–80% доходу український оператор ГТС отримує за транспортування газу, але транзит зберігається головним чином не через комерційний інтерес, а через домовленості з ЄС.

Україна, незважаючи на повномасштабну війну, досі забезпечує транзит газу з Росії, яка щодня тероризує та вбиває українців, до Європейського Союзу. Чому це відбувається і як це припинити, пояснюють експерти Центру «Стратегія ХХІ» Михайло Гончар, Оксана Іщук, Ігор Стукаленко, Андрій Чубик у статті «Чи не час припинити? Що робити Україні з транзитом російських газу, нафти та аміаку?»

Транзитні гарантії прописано в Угоді про асоціацію Україна-ЄС. Відповідно до пункту 1 статті 276 «Збій у постачанні», «кожна Сторона гарантує, що оператори системи передачі вживатимуть необхідні заходи для того, щоб: мінімізувати ризик випадкового переривання, скорочення або зупинки транзиту і транспортування; швидко відновити нормальну роботу такого транзиту або транспортування, яка була випадково перервана, скорочена або зупинена».

«Отже, питання подальшого транспортування газпромівського газу має бути узгодженим і комплексним та залежить від рішення ЄС щодо можливості/заборони його імпорту. Йде другий рік повномасштабної війни, але російський газ продовжує споживатися в Європейському Союзі. І це основна причина збереження його транзиту нашою територією», - йдеться у статті ZN.UA

Читайте також: Чому транзит російського аміаку небезпечний для України: пояснюють експерти

Автори наголошують, що Євросоюзу нелогічно купувати газ у країни, яку він визнав державою-спонсором тероризму. Але допоки російський газ споживається в деяких країнах ЄС, його транспортування має здійснюватися. 

Рішення щодо повної заборони імпорту газу з РФ (як трубопровідного, так і СПГ) повинно бути ухвалено Радою ЄС, підкреслюють експерти.

У цьому місяці територією України в ЄС щодобово транспортується близько 40–42 млн кубометрів російського газу (15 млрд у річному обчисленні). Ще близько 25 млн кубометрів на добу надходить туди «Турецьким потоком» через Туреччину та Болгарію.