UA / RU
Підтримати ZN.ua

Україна б'є на сполох щодо бюджету – Шмигаль просить про зовнішнє фінансування

Прем’єр-міністр України вимагає термінової зустрічі з міжнародними партнерами.

Прем'єр-міністр України забив тривогу через фінанси країни, вимагаючи екстреної зустрічі з міжнародними донорами, оскільки Київ зіткнувся з «виключно високою невизначеністю» щодо свого бюджету на початку року, повідомляє Bloomberg.

У листі до ключової координаційної групи, яка контролює кошти допомоги, прем’єр-міністр Денис Шмигаль зазначив, що фінансування потрібне наступного місяця та має бути спрямоване на основні потреби українського бюджету. Повідомлення підкріплює прохання України тим, що понад 110 мільярдів доларів фінансової допомоги затримано через політичну боротьбу в США та Європейському Союзі.

«Для підтримки макроекономічної стабільності вкрай важливо, щоб ми отримували достатнє, оперативне та передбачуване зовнішнє фінансування, починаючи з січня 2024 року», — зазначив Денис Шмигаль у листі, надісланому цього місяця до Міжвідомчої координаційної платформи донорів (MDCP), з яким ознайомилися журналісти

Відчуття терміновості зростає в Києві, оскільки президент Росії Владімір Путін використовує хитку підтримку серед союзників України. Минулого тижня Міністерство фінансів України заявило, що потреби у фінансуванні на 2024 рік становлять 37,3 мільярда доларів після отримання понад 42 мільярдів доларів зовнішньої допомоги у 2023 році.

Читайте також: Bloomberg: Зброя Путіна для перемоги над Заходом – брехня. І він перемагає

Прем’єр-міністр України сказав, що план допомоги має зосереджуватися на нагальних потребах бюджету — підтримці уряду, виплачуючи виплати вчителям, державним службовцям і пенсій, — а не на довгостроковій діяльності.

«Навряд чи можливо вести будь-яку дискусію про проекти відновлення та відбудови, коли ми боремося за виконання пріоритетів виживання до 2024 року», - зазначив Шмигаль у листі. За його словами, донори повинні провести зустріч у січні.

«Ми не можемо чекати до березня, щоб профінансувати наші соціальні потреби», - сказав прем'єр. Бюджет України може бути недоотриманий вже в перших двох місяцях наступного року, заявив на початку цього місяця міністр фінансів Сергій Марченко.

Незрозуміло, як донори відреагували на лист і чи погодилися вони на зустріч раніше.

Законодавці США не змогли досягти згоди щодо фінансування України на суму понад 60 мільярдів доларів у цьому році. Допомога блокується республіканцями, які вимагають більш обмежувальної прикордонної та імміграційної політики.

Пакет ЄС на суму 50 мільярдів євро для України був заблокований прем’єр-міністром Угорщини Віктором Орбаном цього місяця, відтермінувавши обговорення на початок наступного року.

У листі Шмигаль зазначив, що змінив міністра інфраструктури Олександра Кубракова на посаді співголови MDCP на міністра фінансів Марченка. Кубраков підтвердив це рішення в заяві 20 грудня у соціальній мережі X, заявивши, що залишиться на посаді віце-прем'єра та зосередиться на інфраструктурі.

«Робота цієї Платформи ще далека від завершення», - сказав Кубраков. До керівного комітету MDCP входять високопосадовці G7, ЄС та України. Співголови представляють США, Європейську комісію та уряд у Києві.

Шмигаль закликав донорів розпочати координацію, щоб спрямувати заморожені російські активи на відновлення України. Кремль «мусить заплатити за війну та руйнування — і це буде головним джерелом відновлення» в найближчі роки, сказав він у листі.

Читайте також: Білий Дім змінює стратегію підтримки України — Politico

Варіанти України для генерування коштів самостійно — включаючи збільшення податкових надходжень, девальвацію гривні чи використання центрального банку — обмежені та розглядаються Міністерством фінансів як ризиковані. Але прем'єр-міністр сказав, що вони будуть розгорнуті як тимчасове рішення, доки не надійдуть міжнародні кошти.

Нагадаємо, раніше повідомлялося, що Україна може затримати виплату зарплат та пенсій.