UA / RU
Підтримати ZN.ua

У третю річницю націоналізації Приватбанку будуть розглядатися два ключових позови – оглядач

Результати цих судових засідань покажуть, чим є Україна та її влада – failed state, або державою, яка відбулася.

На наступному тижні відбудуться кілька важливих судових засідань, присвячених "Приватбанку". У понеділок, 16 грудня, Верховний суд розгляне справу про повернення сім'ї Суркісів одного мільярда гривень, який підпав під процедуру bail-in під час націоналізації. Після винесення рішення у цій справі Верховним судом мільярд, який хочуть повернути Суркіси, може збільшитися до 30 млрд грн, коли з позовами звернуться інші, хто потрапив під bail-in, пише редактор відділу економіки DT.UA Юлія Самаєва.

За інформацією DT.UA в офісі президента відбуваються справжні баталії зі "справи Суркісів" - молода влада намагається впливати на бувалих суддів і поки що впевнено програє. Судді "заряджені" так, що готові після винесення рішення звільнятися і на дачі огірки вирощувати. У Верховній палаті їх аж 21 особа, рішення приймається простою більшістю, і на сьогоднішній день ця проста більшість глуха до прохань від президентського офісу.

У четвер, 19 грудня, Шостий апеляційний суд розгляне одну з найбільш важливих справ - апеляційну скаргу НБУ, КМУ та Приватбанку на рішення Окружного адміністративного про скасування націоналізації. Справа, як ми пам'ятаємо, припадало пилом на полиці два роки і вистрілило незадовго до перемоги Зеленського на виборах. Розглядати апеляцію буде колегія з трьох суддів, і всі вони у минулому мають досвід в "приватівських" справах і незмінно приймали рішення на користь колишніх власників банку. Касація можлива, як і прохання про призупинення набрання чинності прийнятого судового рішення.

"Сама по собі незаконність націоналізації - не катастрофа, але її початок. У разі визнання незаконною націоналізацію відновиться справа щодо повернення Коломойському і пов'язаній з ним кіпрській компанії Triantal investments ltd акцій Приватбанку. По суті оспорюється договір, за яким держава отримала у власність акції банку у процесі його націоналізації. Повернувши акції, Коломойський поверне собі банк... Ми не апологет втручання до роботи судів. Але в нашій країні у Гордіїв вузол вплетено занадто багато. І якщо питання стоїть про інтереси олігарха або держави - треба рубати", – зазначає автор.

Коли мова йде про настільки великі кейси, вказує вона, судова казуїстика вже нікого не цікавить, шукаються політичні рішення. І ось чому: якщо олігарх виграє в судах у держави і поверне собі банк, і зможе уникнути покарання за багаторічне шахрайство, Україна та її чинна влада, з точки зору міжнародних партнерів, так і в очах свого населення, виявляться абсолютно неспроможними - failed state. Це позначиться на ставленні, переговорах, допомозі та підтримці. А ми і так на приставному стільці, і то якщо запропонують сісти. Такі питання, резюмує автор, вимагають політичних рішень як раз тому, що ризики їхнього вирішення іншими способами - невиправдано високі перш за все для країни.

21 грудня 2016 року "Приватбанк" перейшов у державну власність. Держава отримала 100% в його капіталі, фінустанову було докапіталізовано на суму 116,8 млрд грн. Наприкінці червня 2017 року Кабмін вирішив докапіталізувати банк ще на 38,5 млрд гривень на підставі пропозицій НБУ та висновку незалежного аудитора - компанії EY.

Сьогодні суди різних інстанцій розглядають сотні проваджень, пов'язаних із "Приватбанком". Докладніше про значення результатів цих засідань для України і необхідність пошуку політичних рішень проблеми читайте у матеріалі Юлії Самаевой "Час рубати!" в тижневику "Дзеркало тижня. Україна".