UA / RU
Підтримати ZN.ua

У світі зростають ціни на пшеницю через ракетний удар по Одесі після підписання «зернової угоди» 

Після підписання угоди ціни на зерно впали на 6%, але не минуло і доби, як Росія цинічно зіпсувала цю тенденцію. 

Ф'ючерси на пшеницю на Чиказькій товарній біржі в понеділок піднялися майже на 4% до 7,86 долара за бушель після того, як Росія нанесла ракетний удар по порту Одеси менше ніж через добу після підписання угоди про гарантування безпечного експорту зерна з України через Чорне море, пише Reuters

«Відновлення українського експорту потребуватиме не лише безпечних судноплавних каналів, а й безпечних портів. Росіяни породили сумніви щодо безпеки портів ще до того, як висохло чорнило на транспортній угоді», — сказав один європейський трейдер.

Українські морські порти закриті після повномасштабного вторгнення Росії в лютому, і хоча деяка частина врожаю відправлялася залізницею або автомобільними дорогами через сусідні країни, такі як Румунія та Польща, мільйони тонн залишаються на фермах.

Зменшення поставок від одного з найбільших у світі експортерів зерна спричинило розпал продовольчої інфляції в усьому світі, і агентства ООН попередили, що це може призвести до голоду та масової міграції в безпрецедентних масштабах.

«Окрім невизначеності щодо того, скільки часу знадобиться для розмінування, власники суден просто не припливуть до України, незалежно від ставки фрахту, якщо вони думають, що їхнє судно може потрапити під ракетний обстріл», - сказав інший європейський зернотрейдер.

«Навіть якщо вони скажуть, що все ще працюють над відновленням експорту, я не бачу, хто захоче страхувати кораблі, які будуть ходити в цій зоні», - сказав третій європейський трейдер.

У понеділок у Кремлі заявили, що ракетний удар не вплине на експорт зерна. Під час телефонної конференції з журналістами речник Кремля Дмитро Пєсков заявив, що «Росія завдала удару по військовій інфраструктурі».

Читайте також: «Плювок Путіна в обличчя генсеку ООН та Ердогану»: реакції на ракетні удари по Одесі після «зернової угоди» 

Зернова угода

Ввечері 22 липня Україна, Туреччина та Росія за підтримки генсекретаря ООН домовилися про гарантування безпечного експорту зерна з українських портів "Одеса", "Чорноморськ" та "Південний" протягом 120 днів із можливістю продовження цього терміну. 

«Сторони не здійснюватимуть жодних нападів на торгові судна та інші цивільні судна і портові споруди, які беруть участь у цій ініціативі», - йшлося у документі.

Завдяки угоді планується ​​експортувати близько 20 мільйонів тонн минулорічного врожаю зернових.

Вранці 23 липня Росія завдала чотири ракетні удари по Одесі. Дві ракети збила протиповітряна оборона, дві інші влучили в об’єкти інфраструктури порту (зокрема в насосну станцію), зайнялася пожежа. Сховище зерна не постраждало.