UA / RU
Підтримати ZN.ua

У сфері податково-митного адміністрування відбулись позитивні зрушення – експертка

У травні 2020 року податківці виконали місячний план надходжень до держбюджету на 109%, а в червні – на 107,7%.

В останні місяці зростала ефективність роботи податкових органів у вимірі виконання помісячних планів наповнення бюджету – у травні 2020 року податківці виконали місячний план надходжень до державного бюджету на 109%, а в червні – на 107,7%.

«Для порівняння: в січні-квітні 2020 р. відсоток виконання плану доходів податковими органами у середньому становив лише 92,2%», - пише у ZN.UA завідувачка відділу державних фінансів Growford Institute Тетяна Богдан.

Богдан укр2.jpg (103 KB)

Показники роботи митних органів були менш оптимістичними, але ситуація із збором платежів, які адмініструються митною службою, у червні суттєво покращилася. В цьому місяці Державна митна служба виконала місячний план надходжень до бюджету на 100,1%. Водночас середній відсоток виконання плану у січні-квітні становив 73,3%, а в травні – 85,8%.

«Про позитивні зрушення у сфері податково-митного адміністрування свідчать і такі дані. 2 липня Служба безпеки України повідомила про проведення спецоперації з викриття протиправного механізму формування сум податкових кредитів з ПДВ у Державній податковій службі. За версією слідства, незаконна схема у період свого існування протягом 2019-2020 рр. завдавала державі збитків на суму понад 2 млрд грн на місяць», - пише авторка.

Встановлено, що у схемі були задіяні посадовці Державної фіскальної служби, її регіональні підрозділи та транзитно-конвертаційні групи, загалом – майже 400 суб’єктів господарювання. Незаконне формування сум податкових кредитів з ПДВ відбувалося, зокрема, через несанкціоноване втручання в роботу інформаційно-телекомунікаційних систем. У Службі безпеки також повідомили, що завдяки запровадженню нових підходів до державного бюджету у травні та червні 2020-го додатково надійшло 6,4 млрд грн податкових платежів.

За оцінками голови Державної податкової служби Олексія Любченка сума «скрученого» ПДВ, який не надійшов до бюджету, за трьома категоріями продажів – зерна, тютюнових виробів і нелегального імпорту – сягає 40 млрд грн. А ефективна ставка ПДВ (яка зменшує номінальну ставку на обсяги ухилень від сплати податку та обсяги продажів за пільговими ставками 7% і 0%) скоротилася з 16,6% в 2015 році до 12,7% у 2019 році.

«Таким чином, у 2019 році ефективна ставка ПДВ була навіть нижчою, ніж у 2013 році – періоді розквіту корупційних схем режиму Януковича», - наголошує Богдан.

Читайте також: Які статті надходжень до держбюджету стали найбільш проблемними: перелік

Продовження кризи в Україні та ймовірність нових спалахів епідемії знову актуалізують проблеми з наповненням держбюджету та потребуватимуть від держави нетривіальних заходів стимулювання економіки. Про поточну ситуацію у держфінансах читайте в тексті Тетяни Богдан «Доходи державного бюджету: позитивні зрушення на нестійкій базі».