Після того, як «Газпром» зупинив прокачування «Північним потоком» на «невизначений період», тепер у Росії прораховують варіант зупинки транзиту газу і через Україну. Про це повідомив партнер консалтингової компанії RusEnergy Михайло Крутіхін.
«Я припускаю, що буде вжито додаткових заходів для посилення тиску на Європу. Швидше за все, це може статися по лінії останнього газопроводу, який прямо працює на ЄС, який йде через українську територію», - сказав він.
Як вважає Крутіхін, у чистому вигляді від такого рішення постраждає сам «Газпром».
Після того, як «Газпром» зупинив прокачування «Північним потоком» на «невизначений період», транзит газу до Європи впав до показників близько 80 млн кубометрів на добу. Компанія продовжує постачати понад 40 млн кубометрів через Україну. Якщо закрити і цей маршрут, залишиться лише один експортний маршрут — два газопроводи, що йдуть через Туреччину: «Блакитний потік» та «Турецький потік». У
«Фактично «Газпром» перестане бути експортером газу. Китай у найближчі 10-12 років ніяк не зможе вийти на рівень європейського експорту. Тут річ навіть не в грошових втратах», - пише видання.
«Якщо «Газпром», як оцінюють експерти у Bloomberg, наступного року не зможе експортувати приблизно 100 млрд кубометрів палива, то це означатиме закриття деяких промислів, консервація чи ліквідація свердловин, уповільнення робіт із освоєння нових родовищ, таких як Харасавей. Незалежно від того, скільки грошей отримає російський бюджет, це буде дуже сильним ударом по нашій газовій галузі», – каже Крутіхін.
Однак, судячи з усього, така перспектива не лякає російських вождів. Уряд РФ вже планує підвищити ціни на газ для росіян на 8,5% у 2023 році та на 7% у 2024-му після припинення поставок до Європи. Очевидно, мається на увазі і зупинка транзиту через Україну. Про плани підвищення цін для росіян "Комерсант" повідомляє з посиланням на джерела.
Для початку планується різке підвищення цін для нафтогазових компаній, що залучить близько 3 трлн. рублів у вигляді додаткових податків.
Крім цього, уряд задумав підвищення експортного мита для виробників ЗПГ. Цікаво, що ціну газу при цьому закладають 300 доларів за тисячу кубометрів. Що на тлі нинішніх рекордних цін у Європі, які часом сягають 3,5 тисяч доларів за тисячу кубометрів, є десятикратним падінням виручки.
Розплатяться за всі ці комбінації із кишені простих росіян. Компенсувати зростання податкового навантаження для газових компаній пропонується за рахунок прискореного зростання тарифів на газ для внутрішніх споживачів.
При цьому підвищення, очевидно, буде "підвищенням на підвищення". Оскільки у 2021 році в РФ вже ухвалили рішення підвищувати випереджаючими темпами внутрішні ціни на газ. Зокрема, для промислових споживачів у 2022–2024 роках. Так, у 2022 році тариф має зрости на 5%, у 2023 та 2024 роках — на 4.
Тоді ж зростання тарифів на газ для внутрішніх споживачів було затверджено — на рівні 3% щороку.
Зростання цін на газ росіянам у 2021 році намагалися піднести під виглядом газифікації Росії до 2030 року. Тобто, підвищуючи внутрішні ціни на газ, росіян збираються переводити на паливо, що дорожчає.