UA / RU
Підтримати ZN.ua

У Росії нова напасть - тане вічна мерзлота, половина інфраструктури РФ може просто самознищитися

 Країні загрожують трильйонні збитки.

У Росії пропонують створити систему державного моніторингу та управління станом вічної мерзлоти в Арктичній зоні країни. Про це повідомляють російські ЗМІ.

Танення вічної мерзлоти може призвести до трильйонних збитків інфраструктури, оскільки "розморожування" грунтів Арктики призведе до пошкоджень і руйнувань будівель і комунікацій, що зводилися з урахуванням того, що на глибині грунт завжди залишався твердим.

"В даний час вартість будівель та інженерних споруд, побудованих в Арктичній зоні на вічній мерзлоті, становить близько 9,6 трлн рублів. При змінах клімату до 2050 року збитки для житлових і промислових споруд оцінюються в 5-7 трлн рублів, з них збитки житлові будинкам становить близько 770 млрд рублів, - зазначають російські ЗМІ.

Читайте також: Вічна мерзлота в Арктиці почала танути на 70 років раніше передбачуваного

Нова система, створення якої коштуватиме 12 млрд рублів, має дозволити хоча б прогнозувати ситуацію. А заразом – розробляти методи охорони кріогенних ресурсів для забезпечення надійності інженерних споруд та запобігання аварійним ситуаціям.

Мерзлота покриває 65% території Росії (11 млн. кв. км) — більше, ніж у будь-якій іншій країні світу.

В основному це малолюдні землі, проте 2,4 млн осіб або 1,5% населення, що проживають в Арктиці, виробляють десяту частину ВВП Росії.

Згідно з прогнозами, зона мерзлоти у північній півкулі зменшиться на 20% до 2040 року і на дві третини до 2080 року. Росії це загрожує особливо тяжкими наслідками.

На мерзлих ґрунтах стоять великі міста: Воркута, Салехард, Чита, Улан-Уде, Петропавловськ-Камчатський, Якутськ, Магадан. З-під них, у буквальному значенні, може піти ґрунт.

У роки активного заселення та освоєння Півночі мерзлоту вважали за надійну опору: на глибину 10-15 метрів вбивали палі, на яких будували будівлі. Внаслідок потепління несуча здатність ґрунту зменшилася в середньому на 17%, а в деяких північних регіонах – на 45% порівняно з 1970-ми.

Про те, що будинки на Крайній Півночі тріскаються і осідають, не раз писали російські ЗМІ. У Норильську час розселяти 30% житлового фонду, зазначали місцеві дослідники. За іншими оцінками, у низці північних міст тріщинами покрито 90% будівель. Причина – не лише у суворих погодних умовах та відсутності ремонту, а й у таненні мерзлоти.

Вічною (точніше, багаторічною) мерзлотою називають верхній шар земної кори глибиною до кілометра, температура якого тисячоліттями не піднімається вище за нуль. Влітку верхній шар ґрунту відтає, але на глибині ґрунт залишається твердим.

Проте з 80-х років минулого століття ґрунт тане на все більшу глибину, а на зміну тундрі приходять болота, озера та каньйони.

Читайте також: В арктичному Заполяр'ї з'явилися "оазиси" з кульбабами і маками

Прикладом того, як можуть змінитися полярні рівнини, є Батагайський кратер в Якутії. Упадина глибиною до сотні метрів і близько кілометра в діаметрі виникла півстоліття тому внаслідок ерозії, викликаної таненням мерзлоти. Вона розширюється зі швидкістю 10-15 метрів на рік.

Інше новоутворення – ямальські кратери – утворюються там, де під тонким шаром мерзлоти залягають великі запаси газу. Клімат теплішає, шар мерзлоти стає тоншим. Через тиск газ прориває залишки мерзлоти, яка лопається і відбувається вибух.