UA / RU
Підтримати ZN.ua

У Путіна заперечують обмеження поставок газу в Європу

Граючи на підвищення цін, Кремль намагається домогтися швидкого запуску «Північного потоку-2».

Речник президента РФ Дмітрій Пєсков заявив, що «Газпром» нібито не обмежував поставки газу до Європи і «повністю дотримується взятих на себе зобов'язання».

««Газпром »повністю дотримується взятих на себе зобов'язань, що стосуються поставок газу в Європу, і готовий експортувати ще більше. (...) Ба більше, він (російський газовий монополіст - ред.) зараз вже всі додаткові заявки вибрав», - стверджує Пєсков в інтерв'ю росЗМІ.

За словами спікера Путіна, «Газпром» зацікавлений у нових контрактах. Вимоги США збільшити прокачування газу через українську ГТС Пєсков назвав «пропагандою зі знаком мінус».

Раніше «Газпром» обмежив поставки газу до Європи, що призвело до зростання цін. Кремль шантажує європейські країни, домагаючись запуску побудованого, але не сертифікованого «Північного потоку-2». Газова криза в Європі виглядає цілком імовірною.

Читайте також: Україна розраховує укласти газовий контракт з "Газпромом" вже зараз - Макогон

У серпні 2020 року природний газ пропонувався на спотовому ринку за ціною до 4,80 євро за МВт, у міру добудови «Північного потоку-2» ціна росла, пробивши позначку в 75,04 євро за МВт. Через зростання цін німецька Deutsche Energiepool вже зупинила постачання газу клієнтам.

Порівняно з минулим роком ціни на газ зросли на 440%, і надалі зростатимуть, оскільки європейські газосховища в багатьох місцях майже порожні. Найбільше в Євросоюзі сховище Rehden (належить «Газпрому») заповнене лише на 5%.

«Газпром» від початку літа обмежив поставки, за офіційною версією - через ремонтні роботи й аварій на газопроводах. Водночас російський монополіст не забронював додаткову транзитну потужність через Україну і викупив лише третину від запропонованої потужності газопроводу «Ямал-Європа».

Міжнародне енергетичне агентство і низка країн закликали Росію збільшити транзит газу територією України. Але в РФ відповіли, що для цього «європейські споживачі повинні збільшити закупівлі».

Поки ЄС і США обговорюють санкції, якими можна покарати Росію за використання «ПП-2» як зброї проти Європи, Москва вже використовує трубу для шантажу. Докладніше читайте в тексті Марії Якуб і Олександра Харченка «Чому в Європі зростає ціна на газ і скільки заплатять за тепло українці?».