UA / RU
Підтримати ZN.ua

У НКРЕКП сказали, на скільки збільшаться щомісячні витрати сім'ї після підвищення тарифів на воду

У Нацкомісії лякають погіршенням якості води та загрозою санітарно-епідеміологічному благополуччю населення.

Нацкомісія з регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) заявила, що середні витрати домогосподарств на воду та водовідведення після запланованого на 2023 рік підвищення тарифів збільшаться на 60 грн. Про це йдеться у роз'ясненні НКРЕКП.

"У середньому по ліцензіатах НКРЕКП за 2 етапи перегляду тарифів витрати одного домогосподарства (родини з 2-3 осіб) на водопостачання та водовідведення за місяць орієнтовно зростуть на 60 грн", - йдеться у повідомленні.

У регуляторі пояснили, що на першому етапі перегляду зростання рівня середньозважених тарифів на централізоване водопостачання та централізоване водовідведення ліцензіатів НКРЕКП буде в середньому на рівні 12,3%, а на другому етапі - 14,1%.

Необхідність перегляду тарифів зумовлена постійною зміною вартості складових, які впливають на собівартість послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, заявили в НКРЕКП.

"Тобто, якщо змінились ціни на електричну енергію, реагенти, пально-мастильні матеріали тощо, відповідно виникає необхідність у перегляді тарифів на централізоване водопостачання та централізоване водовідведення з урахуванням актуальних цін складових собівартості цих послуг.

Крім того, необхідно звернути увагу на те, що в тарифах на централізоване водопостачання та централізоване водовідведення ліцензіатів НКРЕКП включається інвестиційна складова, розмір якої залежить від заходів, які визначених схваленою інвестиційною програмою на відповідний рік", - йдеться у повідомленні.

У Комісії додають, що за період 2022-2023рр. змінилась ціна на такі витрати:

"Якщо тарифи на централізоване водопостачання та централізоване водовідведення не будуть покривати економічно обґрунтовані витрати собівартості цих послуг, наслідки можуть бути негативними", - йдеться в повідомленні.

Відсутність тарифних коштів на реагенти вплине на якість води та нестиме загрозу санітарно-епідеміологічному благополуччю населення. Погіршиться стан розрахунків водоканалів за електричну енергію, виникатиме заборгованість, що негативно буде впливати на енергетичну галузь.

Також підвищиться рівень зношеності мереж та обладнання, збільшиться кількість аварійних ситуацій та час на відновлення роботи систем водопостачання та водовідведення.

"До того ж, це спричинить відтік кваліфікованих кадрів на водоканалах через неналежний рівень заробітної плати", - йдеться у роз`ясненні.

Тарифи для ліцензіатів НКРЕКП востаннє переглядалися ще до широкомасштабної війни з РФ, у грудні 2021 року.

Нагадаємо, Регулятор розгляне поетапне підвищення тарифів на воду: з 1 квітня і 1 липня.

Підняти тарифи водоканали намагаються вже більше року. Наприкінці 2021 року вони подали на затвердження в НКРЕКП тарифи, які виявилися суттєво завищені.

Наприкінці 2022 року НКРЕКП все ж таки затвердила підвищення тарифів на воду. Так, водопостачання мало подорожчати з 1 січня 2023 року на 10-30%

Проте, після значного резонансу від цієї ідеї відмовилися.

Нагадаємо також, що наприкінці липня 2022 року був ухвалений мораторій (законопроєкт №7427) на підвищення до кінця війни  і шести місяців після закінчення війни цін на деякі комунальні послуги. Заборона на подорожчання, зокрема, стосується:

Як відомо, тариф на воду встановлює не місцева влада, а НКРЕКП.