У Національному банку України пов'язують зниження курсу гривні на валютному ринку з відшкодуванням великого об'єму податку на додану вартість, яке традиційно припадає на кінець місяця. У НБУ підкреслюють, що цей чинник є тимчасовим.
За словами директор департаменту відкритих ринків НБУ Сергія Пономаренка, тільки за три останніх дні обсяг виплат Міністерства фінансів з відшкодування ПДВ склав 6,9 мільярда гривень.
"Після отримання відшкодування експортери зазвичай скорочують пропозицію валюти на ринку, оскільки їхні потреби в гривні тимчасово значно зменшуються", - заявив Пономаренко в коментарі інформагентству "Інтерфакс-Україна" у вівторок, 28 серпня.
Він запевнив, що регулятор уважно стежить за ситуацією на валютному ринку і готовий в разі необхідності до здійснення валютних інтервенцій, щоб не допустити різких стрибків курсу.
При цьому Пономаренко підкреслив, що утримання курсу національної валюти на певному рівні не є завданням Нацбанку. Регулятор має забезпечувати зниження волатильності курсу, що може негативно вплинути на досягнення цільового рівня інфляції.
"Якщо фактори, що склалися в економіці, формують тиск на послаблення або посилення курсу, то курс має рухатися у відповідному напрямку, і Національний банк цьому руху не протидіє", - пояснив директор департаменту.
Він також повідомив, що в серпні Нацбанк продав на міжбанківському валютному ринку 422 мільйони доларів. У той же час, 20 серпня на тлі зміцнення гривні регулятор викупив на валютному ринку 16,7 мільйона доларів.
Повідомлялося, що ДФС скоротила борг з податку на додану вартість (ПДВ) перед бізнесом з 16 млрд грн-до 13,3 млрд грн. При цьому в першому кварталі поточного року ДФС перерахувала до загального фонду бюджету 201 млрд грн.
Найбільшими отримувачами відшкодування податку на додану вартість у березні 2018 року стали три металургійних комбінату "ArcelorMittal Кривий Ріг", а також афілійовані з групою "Метінвест" Маріупольський металургійний комбінат (ММК) ім.Ілліча і "Запоріжсталь".