Як вважає Нацбанк, у березні значно покращилася ситуація на безготівковому та готівковому валютному ринку України. Розрив між офіційним та готівковим курсом гривні щодо долара зменшився до мінімуму. Про це йдеться в квітневому макроекономічному та монетарному огляді НБУ.
Якщо в середині 2022 р. розрив між офіційним та готівковим курсом гривні до долара досягав 28,5%, то наприкінці березня скоротився до 3,6%.
У квітні 2023 року середня вартість готівкового долара становить 37,2 грн/$ проти встановленого у липні курсу Нацбанку 36,6 грн/$.
У НБУ вважають, що це обумовлено економічною активністю та загальним поліпшенням ситуації на валютному ринку. Через стабілізацію ситуації в енергетиці відбулося покращення ділових та споживчих настроїв, що підтримало низку видів промисловості. Важливу роль відіграла відсутність емісійного фінансування бюджету та звуження дефіциту торгівлі.
"Надалі звузився спред між готівковим та офіційним курсом, чому сприяли калібрування валютних обмежень, створення альтернативних інструментів для захисту заощаджень від курсових коливань та заходи НБУ щодо підвищення привабливості гривневих заощаджень", - йдеться у звіті.
Проте важливу роль відіграють і міжнародні партнери України. Як результат, значно зросла пропозиція валюти на готівковому ринку, вважає старший економіст Центру економічної стратегії Юрій Гайдай.
Крім того, у квітні додасться ще один фактор, який стримує девальвацію гривні. Це зміна монетарної політики НБУ. Нагадаємо, що з 7 квітня Нацбанк запроваджує для банків новий депозитний сертифікат з прибутковістю, що дорівнює обліковій ставці - тобто 25%. Але банки зможуть вкладати гроші в цей сертифікат за умови, що вони виконають вимоги Нацбанку щодо формування депозитного портфеля фізосіб. Іншими словами, ідея НБУ полягає в тому, щоб банки активніше залучали гроші населення на термінові рахунки (що прямо корелюватиме зі зростанням депозитних ставок), щоб у свою чергу знизити потенційний тиск на валютний курс.