В Україні і Мінсоцполітики не перший рік планують впровадити систему накопичувальних пенсій. У міністерстві порахували скільки потрібно заробляти і відкладати, щоб забезпечити собі більш-менш гідну старість, а також вказали які умови необхідно виконати для цього.
Нагадаємо, що, згідно з пенсійною реформою, в Україні вже мали запрацювати три рівня пенсійної системи. Однак, поки навіть другий рівень пенсійної системи - обов'язкові пенсійні накопичення - не введений.
Добровільні пенсійні накопичення є у менше мільйона осіб - це близько 9% від кількості застрахованих найманих працівників. Фактично, для більшості зараз працює тільки перший - солідарний рівень пенсійної системи. Однак солідарні пенсії вже скоро не зможуть забезпечити пенсіонерам гідний рівень життя.
У міністерстві оцінили фактори, які необхідні для отримання пенсії в 7000 гривень. Її може отримувати людина з повним страховим стажем з двох джерел: солідарної та накопичувальної систем.
Це можливо навіть при невеликих внесків 4% від заробітної плати, які пропонуються для запуску обов'язкових пенсійних накопичень, і прибутковості + 0,25% в місяць вище інфляції (близько 3% вище інфляції на рік).
Для прикладу всі розрахунки зроблені в сьогоднішніх цінах, щоб не сперечатися про прогнози інфляції, і побудована модель для людини, яка:
· Одержує заробітну плату 15 000 гривень на місяць,
· Працює і збирає з 25 до 60 років (має 35 років стажу),
· На власний пенсійний накопичувальний рахунок щомісяця протягом періоду роботи отримує 2% від зарплати з сум сплаченого ним ПДФО і додатково 2% від зарплати з сум ЄСВ, який за неї оплатив роботодавець (разом 4% - 600 гривень),
· Після завершення періоду роботи отримує накопичувальну пенсію протягом 15 років,
· Весь час накопичення кошти людини працюють з прибутковістю 0,25% вище інфляції в місяць (приблизно 3% вище інфляції на рік),
· Одержує пенсію з солідарного рівня на рівні середньої на сьогодні - 3 624 грн (станом на 01.03.2021).
У цьому прикладі середня пенсія з накопичувальної системи за 15 років у людини складе 3 117 грн. Разом з солідарної пенсією людина буде отримувати 6 741 грн, що становить 45% від його зарплати.
З 1 жовтня пенсіонери віком 75-80 років отримуватимуть адресні доплати до пенсії у розмір 400 грн щомісяця.
Наступна індексація запланована на зиму, з 1 грудня очікується підвищення мінімальної пенсії і доплати за понаднормовий стаж. Мінімальна пенсія для 65-річних за наявності у них страхового стажу 30/35 років збільшиться з 2 400 до 2 600 грн, мінімальна зарплата збільшиться до 6,5 тисячі грн.