UA / RU
Підтримати ZN.ua

У Мінфіні спрогнозували вплив нових штамів COVID на ВВП та інфляцію

У гіршому випадку, економіка буде відновлюватися низькими темпами.

Мутації коронавірусу та їх подальше поширення в світі, в тому числі в Україні, можуть стати причиною більш повільного відновлення економіки після карантину і привести до високої інфляції, зниження темпів зростання ВВП. Про це йдеться в аналізі фіскальних ризиків на 2022 рік, який підготувало і оприлюднило Міністерство фінансів.

Труднощі в боротьбі з пандемією приведуть до подальшого розвитку невизначеності в економіці, а саме стримування споживання і інвестицій.

"В цілому, за цим сценарієм тільки з 2023 року інвестиційний попит буде випереджати інші складові попиту і перевищить рівень докризового 2019 року", - говориться в документі Мінфіну.

У разі реалізації найгіршого сценарію, ВВП України буде відновлюватися повільніше і зросте у 2022 році на 2,6% (проти 3,8% закладених в основному сценарії, на якому Мінфін і будував бюджет на наступний рік).

Інфляція, при реалізації альтернативного сценарію, в наступному році складе 6,4% (проти 6,2%, які закладені в базовий сценарій), середньорічний курс долара - 28,4 грн (проти 28,6 грн у базовому сценарії), рівень безробіття - 8,9% (проти 8,5%), зростання експорту і імпорту складе 5,1% і 7,5% (проти 6,5% і 9,2% відповідно).

У Мінфіні додають, що збереження високу затратність виробництва призведе до того, що отримані кошти переважно будуть спрямовані на поточні потреби, в тому числі оплату праці, темпи зростання якої будуть трохи нижче темпів базового сценарію.

Витратність обумовлена зростанням світових цін на основні експортні товари в умовах мінімальної різниці між ціною і собівартістю національної продукції, більшою енергоємністю і матеріаломісткістю української продукції.

Читайте також: Стійкість до коронавірусного шоку і зниження держборгу до ВВП: Fitch Ratings покращило економічний прогноз України

За розрахунками Мінекономіки, ВВП України за сім місяців 2021 року збільшився на 2,1% проти падіння на 6,1% в 2020 році.

Нагадаємо, що експерти Центру макроекономічного моделювання KSE погіршили прогноз зростання ВВП в 2021 році до 3,6% в порівнянні з 4,7% в квітневому прогнозі і поліпшили прогноз зростання ВВП на 2022 - 4,4% в порівнянні з 2,7%. Згідно з базовим сценарієм, в 2023 році зростання економіки складе 3,5% ВВП.