Росія не проти збереження газового транзиту через Україну і готова до консультацій з Києвом щодо цього питання. Про це заявив глава МЗС РФ Сергій Лавров, нагадавши про заяви президента Путіна та керівництва "Газпрому".
"Президент Путін вже говорив, і про це говорило керівництво "Газпрому", і керівництва міністерства енергетики, що ми не проти того, щоб зберігся певний обсяг транзиту через Україну. Головне, щоб це було економічно обґрунтовано, а не політично нав'язано. І ми до таких консультацій з українською стороною готові", - зазначив Лавров.
При цьому Лавров заявив про важливість проекту "Північний потік-2", в тому числі для Європи.
"Але в тому, що "Північний потік-2" необхідний, ніяких сумнівів немає. Це економічно абсолютно виправданий і вигідний для Європи проект", - підкреслив він.
Крім того, Лавров нагадав, що довжина труби "Північного потоку-2" буде майже в два рази коротше, ніж "труба, яка зараз доходить до Німеччини" через Україну, і вартість транзиту буде десь в півтора рази дешевше.
Дані квартального звіту Єврокомісії з європейських газових ринків свідчать, що ГТС України за підсумками 2017 року забезпечила 44% поставок російського газу в країни ЄС, що на 1% більше, ніж роком раніше. Крім того, з 1 по 5 травня 2018 року Росія різко скоротила транзит газу через Україну.
Раніше "Газпром" заявив, що може зберегти транзит газу через Україну в розмірі 10-15 млрд куб. м в рік, якщо українська сторона доведе "Газпрому" економічну доцільність нового контракту.
Голова НАК "Нафтогаз України" Андрій Коболєв заявив, що можливе припинення транзиту російського газу через Україну завдастьшкоди економіці країни в розмірі приблизно 3,5 мільярда доларів, що дорівнює майже 3% ВВП держави.
Раніше Коболєв заявив, що пропозиції "Газпрому" для обговорення з НАК "Нафтогаз України" є неприйнятними та є такими, що перебувають за межею фантазії. За словами Коболєва, на даний час переговори тривають.
5 березня "Газпром" заявив, що направив "Нафтогазу" повідомлення про початок розірвання контрактів в суді.