UA / RU
Підтримати ZN.ua

У колишньому холдингу Новинського заявили, що держава знищує його бізнес або займається рейдерством

У «Смарт-Холдингу» мають версію, що відрізняється від озвученої державою.

Бізнес-група «Смарт-Холдинг», що належала Вадиму Новинському, перебуває на межі зупинення. Про це на пресконференції в «Інтерфакс-Україна» заявила CEO групи Юлія Кірʼянова.

"Зараз у зв'язку з ім'ям нашого колишнього бенефіціара Вадима Новинського весь колектив "Смарт-Холдингу" звинувачують у деструктивній діяльності та фінансуванні тероризму. Тобто окремим провладним рішенням за два тижні поставлено під загрозу робочі місця 3 000 співробітників. Наш великий прозорий бізнес зараз перебуває на межі зупинення", – сказала вона.

За її словами, кримінальне провадження проти "Смарт-Холдингу" і газовидобувних підприємств "Укргазвидобуток" та Enwell ("Регал Петрлеум") щодо неправомірності створення трасту, в який Новинський передав свої активи, було відкрито за заявою приватної особи.
Водночас траст було створено до початку запровадження санкцій проти Новинського, і це підтверджено юридичними висновками та експертизами, які ніхто так і не запросив.

Читайте також: Smart Holding Вадима Новинського заявила, що він не є її власником

"Чому кримінал? Для криміналу потрібна зрада. Де знайшли зраду? Закид у частині зради знайдено в тому, що активи передано нібито представнику держави-агресора, яким, на кабінетну думку СБУ, є один із представників трасту – ліцензований адвокат на Кіпрі. Що-небудь менш фантастичне можна було придумати?", – зазначила вона.

Кір'янова наголосила, що "СХ" ніколи не підтримував країну-агресора, а з отриманих у 2022 році газовим бізнесом $27 млн дивідендів група спрямувала $13 млн на допомогу українським військовим і громадянам, які постраждали внаслідок війни. Решту коштів було спрямовано на підтримку робочих місць в інших бізнесах групи, які наразі не є прибутковими. Водночас група за весь час свого існування практично весь отриманий прибуток реінвестувала в Україну.

"Ми прозорі, проходимо аудит великої четвірки, всі розрахунки проходять через НБУ, через фінансовий моніторинг. Чому ж немає справи за фактами звинувачень? Чому так безглуздо придумується історія про шпигунів-кіпріотів? Щоб ніхто не побачив під мороком війни дійсний стан речей – перерозподіл власності", – зазначила CEO.

Кір'янова переконана, що такі дії правоохоронних органів мають на меті рейдерське захоплення, оскільки під час проведених обшуків у великому обсязі вилучено геологічну та технічну інформацію щодо газових свердловин із подальшим зупиненням дії ліцензії на розроблення одного з родовищ на Харківщині, яке продовжувало свою роботу попри російські обстріли. Далі послідував арешт інших свердловин і газу в ПСГ України.

"Що ми маємо? Сфабриковані справи проти прозорого ефективного бізнесу, де люди втратять роботу, держава – податки, армія – підтримку, оскільки все потече в кишені посадових осіб державних і правоохоронних органів", – сказала вона.

CEO "СХ" уточнила, що кожен день простою "Укргазвидобування", яке видобувало 0,45 млн куб. м газу на добу, коштує бюджету 5 млн грн недоотриманих податків щодня. Проте група під час війни продовжує інвестувати в газовидобуток – у процесі буріння перебувають три свердловини завглибшки 6,5 км, вартістю $10-11 млн кожна.

Кір'янова також нагадала, що наступним кроком очікується передання активів в управління Національному агентству України з питань виявлення, пошуку та управління активами, отриманими від корупційних та інших злочинів (АРМА), корупцію в якому розслідує Національне антикорупційне бюро України (НАБУ), і це не дасть користі колективам підприємств.

За її словами, існує три сценарії подальшого розвитку подій. У першому з них факти звинувачень ретельно перевіряються, висновки судів підтверджують позицію "СХ", який продовжує працювати та інвестувати в Україну далі.

У другому – після аналогічних перевірок і висновків судів влада дає зрозуміти про небажаність того, щоб "СХ" інвестував в Україну. Тоді здійснюється поступовий вихід з усіх бізнесів, для чого будуть залучені стратегічні іноземні інвестори, зацікавлені вкладати в економіку післявоєнної країни.

"За перших двох сценаріїв владі слід припинити незаконне вилучення нових бенефіціарів із державних реєстрів, тим самим розблокувати операційну діяльність – повернути ліцензії, звільнити газ у сховищах. Активи в цей час можуть залишатися заарештованими до закінчення процесів у судах. Головне – бізнес має працювати на економіку, податки мають наповнювати бюджет, газ має видобуватися, людям має сплачуватися зарплата", – зазначила вона.

У третьому випадку – за незворотного рішення влади передати бізнес і майно через механізм АРМА – "СХ" продовжить боротьбу в українських і міжнародних судах, оскільки руйнація створюваного впродовж багатьох років бізнесу з набором команд і створенням робочих місць - це найгірше, що може статися в країні, особливо під час війни.

Нагадаємо, президент України Володимир Зеленський указом від 1 грудня 2022 року ввів у дію рішення РНБО "Про окремі аспекти діяльності релігійних організацій в Україні та застосування персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів", яким санкції було застосовано і щодо Вадима Новинського.

Санкційний пакет передбачає 12 типів накладених обмежень, зокрема повне блокування активів, заборону на здійснення торговельних операцій, позбавлення всіх державних нагород і відзнак, заборону на виведення капіталу за межі України.

У середині січня 2023 року Smart Holding оголосила про зміну власника. "У рамках реструктуризації засновник Smart Holding Вадим Новинський вирішив передати активи в траст. Відповідні угоди Smart Trust і Step Trust було укладено в листопаді 2022 року, їх зареєструвала Комісія з цінних паперів і бірж Кіпру", - йшлося в повідомленні на сайті холдингу.

"Смарт-холдинг" володіє 23,76% гірничо-металургійної групи "Метінвест", також володіє великими активами в паливно-енергетичній галузі, девелопменті, агросекторі та суднобудуванні. Як портфельний інвестор підприємства групи беруть участь і в інших бізнес-проєктах.

У квітні 2023 року за поданням Служби безпеки України суд арештував майно проросійського олігарха та колишнього народного депутата Вадима Новинського, якого підозрюють у пособництві Росії. Мова йде про активи на понад 3,5 млрд грн.

Як повідомили в СБУ, до списку заблокованих активів входять корпоративні права на 40 українських підприємств та 30 газових свердловин, де видобувають промислові обсяги блакитного палива. Загальна сума арештованого майна становить більше ніж 3,5 млрд грн.
Слідчі заявляють, що для уникнення санкцій РНБО Новинський намагався перереєструвати власні індустріальні об’єкти на декілька афілійованих комерційних структур. Для цього він залучив низку підконтрольних приватних нотаріусів і державних реєстраторів.