UA / RU
Підтримати ZN.ua

У Клименка визначилися зі структурою Міндоходів: "зник" департамент щодо єдиного соцвнеску

Після об'єднання податкової та митної служб у Міндоходів у його структурі не знайшлося місця департаментам адміністрування єдиного соціального внеску, оподаткування юридичних осіб, у тому числі обслуговування великих платників, прогнозування та погашення податкового боргу.

Чиновники податкової і митної служби розробили підсумковий варіант структури центрального апарату Міністерства доходів і зборів. Представити громадськості концепцію роботи нового об'єднання його голова Олександр Клименко планував ще 17 січня, але вже кілька разів переносив цю презентацію, у тому числі, на 30 січня.

Тепер же чиновники міністерства чекають указу президента, який визначить їхні права та обов'язки. "Без підпису президента безглуздо говорити про щось. Ми вже передали йому проект положення", - повідомили в міністерстві, пише "Коммерсант-Украина".

Відомо, що спочатку нове міністерство претендувало на отримання права формування податкової і митної політики, але тільки в частині адміністрування. У ДПС запевняли, що міністерство буде лише адміністратором. Проте пізніше з'явилися пропозиції наділити його також правом визначати податкову політику, хоча це належить до повноважень Мінфіну, який, не маючи можливості впливати на доходи держави, не зможе повноцінно формувати бюджет і стежити за його виконанням.

"Мінфін все зводить в єдине ціле. Тому податкова і митна політика має бути ширшою, ніж бажання зібрати податки. Справа не в тому, скільки вони хочуть зібрати, а в тому, скільки економіка може дати, чого чекати у майбутньому", - вважає завідувач відділом фіскальної політики, податкових і митних платежів Академії фінансового управління при Мінфіні Людмила Олейнікова.

У міністра буде чотири заступники, у тому числі перший, який буде займатися департаментом митної справи. У цей департамент увійдуть управління організації митного контролю та оформлення, вартості, класифікації товарів і заходів регулювання зовнішньоекономічної діяльності, а також управління по боротьбі з контрабандою і порушеннями митних правил, тобто ці управління будуть виконувати функції департаментів Держмитниці.

Керівні посади збережуть Сергій Семка, Анатолій Гутник і Олександр Попівняк, які зараз займаються цими напрямками. Шансів отримати посаду першого заступника міністра у нинішнього заступника голови Держмитниці Степана Дериволкова більше, ніж у його колеги Олександра Дороховського, говорить джерело, близьке до Держмитниці. Дороховський від коментарів відмовився, а пан Дериволков на дзвінки не відповідав.

Якщо перший заступник голови ДПАУ, начальник податкової міліції Андрій Головач не отримає місце першого заступника міністра, то стане заступником міністра і продовжить займатися фінансовою міліцією, головним слідчим управлінням, департаментом боротьби з відмиванням доходів, отриманих злочинним шляхом, а також податковим та митним аудитом (зараз - департамент податкового контролю).

Залишиться на службі й Андрій Ігнатов, який на посаді заступника глави ДПС курирує оподаткування фізичних осіб, обслуговування платників, інформаційно-довідковий департамент (ці ж департаменти будуть і в міністерстві).

Замість департаментів модернізації та інформатизації з'явиться департамент розвитку IT і електронних сервісів. Буде створено департамент методології та формування податково-митної політики, хоча такий самий підрозділ працює і в Мінфіні. У той же час у структурі міністерства поки немає окремих департаментів або управлінь з аналізу, прогнозування і обліку, оподаткування юридичних осіб, зокрема супроводу великих платників. Центральний офіс для великого бізнесу зараз працює як юридична особа у структурі ДПС. Окремими підрозділами стануть департамент спеціальної підготовки і кінологічного забезпечення, а також спеціалізована лабораторія міністерства з питань експертизи та досліджень.

Ще восени 2012 року, коли ДПС працювала над стратегією реформування податкової системи і змінами до законодавства, було запропоновано створити центр проведення експертиз і визначення товарних кодів, який буде брати проби і зразки товарів, речовин і сировини для аналізу, а також перевіряти достовірність даних, зазначених у сертифікаті відповідності. "Те, що тоді критикував бізнес - проведення експертиз без судових висновків - все-таки вирішили організувати в новому міністерстві", - вважає пані Олейнікова.

Дивно, але в проекті структури міністерства немає підрозділу адміністрування єдиного соціального внеску. Є також питання до роботи податкових і митних служб в регіонах. За словами директора Інституту економіки та прогнозування НАН України Валерія Геєця, який входить в експертну групу розробників концепції міністерства, ще тиждень тому пропонувалося залишити всього 1-2 регіональні структури. "Чиновнику складно одночасно виконувати два види функцій, які дуже різні і вимагають різних навичок і знань, - розповідає експерт. - Проблема кадрового потенціалу непроста".

Крім того, створення міністерства вимагає розширення повноважень чиновників, оскільки, наприклад, крім контролю повноти сплати податків, спеціаліст міністерства повинен буде мати право і здатність перевірити ще й зовнішньоекономічну діяльність суб'єкта, правильність визначення митної вартості. Експерти побоюються, що недоскональне знання митного або податкового законодавства може призвести до необгрунтованих претензій.

"Є ризики, що через незнання будуть донарахування, штрафи. А помилка в адмініструванні єдиного соціального внеску може призвести до незачисленння трудового стажу", - говорить про ризики Людмила Олейнікова. За її словами, перш ніж передавати адміністрування внеску у міністерство, необхідно протестувати проект в одному з регіонів і проаналізувати помилки та проблеми за результатами його роботи.