UA / RU
Підтримати ZN.ua

У ХАЕС є перспективи дорости до потужностей ЗАЕС, але є певні умови — експерт

Плачков вважає, що потрібні роки, а може й десятиліття.

Державний «Енергоатом» на Хмельницькій АЕС розпочав проєкт, результатом якого стане зведення енергоблоків ХАЕС-5 та ХАЕС-6 за американською технологією АР1000 Westinghouse. В ефірі Громадського радіо розповів Григорій Плачков, колишній очільник Державної інспекції ядерного регулювання, спробував оцінити, яким буде вплив цього проєкту на енергосистему.

Нагадаємо, що на АЕС вже закладено перший куб бетону енергоблока №5.

За словами експерта, наразі невідомо, скільки триватиме проєкт, і коли ми отримаємо вже працюючі енергоблоків. Оскільки деякі енергоблоки будуються від 7-10 років, деякі — 5-7. Однак, у Хмельницькій АЕС є перспектива стати рівною за потужність до ЗАЕС.

«Дивіться, АР1000 — це тисяча мегават електроенергії, і 1 гігават — один енергоблок. Я за розвиток атомної енергетики, але у мене завжди питання — куди будуть видавати цю електроенергію, якщо немає повітряних ліній? Тому що відкритий розподільчий пристрій на ХАЕС не видасть 6 енергоблоків, і якщо буде добудований третій, четвертий, п’ятий, шостий енергоблок, то дійсно ця станція стане за потужністю такою ж як і Запорізька АЕС, на якій 6 енергоблоків ВВЕР1000, і це 6 гігават електроенергії», - зазначив експерт.

Хоча, щоб вирости до потужності ЗАЕС треба не лише побудувати кілька енергоблоків.

«Але за історію енергетики України, у нас були заперті потужності і на самій ЗАЕС до того моменту, коли не була побудована повітряна лінія ЗАЕС «Каховська», а також були заперті потужності на Рівненській і Хмельницькій АЕС, допоки не була побудована лінія РАЕС підстанція «Київська» із заходом на ХАЕС, тому сказати, коли ці енергоблоки будуть у мережі дуже-дуже важко», - додав він.

Нагадаємо, усі вцілілі електростанції та високовольтні підстанції працюють на максимумі своїх потужностей, аби забезпечити потреби українців. Громадян закликають економити електроенергію, оскільки росіяни ракетними і дроновими атаками знищили значну кількість об’єктів генерації, тому навантаження на мережу збільшується.