UA / RU
Підтримати ZN.ua

У I кварталі імпорт газу до України скоротився на 83%

Чистий експорт природного газу з України в країни Європи за січень-березень склав 18,3 млн куб. м.

У першому кварталі 2021 року обсяги транспортування газу з ЄС в Україну склали 476 млн куб. м.

Постачання на 83% менше, ніж за аналогічний період 2020 року, повідомляє пресслужба "Оператор ГТС України" на відомчому сайті.

З Польщі в Україну було транспортовано 0,2 млн куб. м, зі Словаччини - 65 млн куб. м, з Угорщини - 410,4 млн куб. м. Віртуальним реверсом завезено 86% обсягів газу.

Чистий експорт природного газу з України в країни Європи за січень-березень склав 18,3 млн куб. м, що майже в чотири рази більше в порівнянні з першим кварталом минулого року (4,8 млн куб. м).

Ре-експорт природного газу в першому кварталі склав 618,9 млн куб. м (майже у 240 разів більше показника того ж періоду роком раніше). До Польщі реекспортовано 141,3 млн куб. м газу, в Словаччину - 107 млн куб. м, в Угорщину - 340,6 млн куб. м, до Молдови - 30 млн куб. м.

"Зараз в українських підземних сховищах зберігаються рекордні обсяги блакитного палива, і українські постачальники використовують власні запаси вуглеводнів з підземок і купують газ з режиму" митний склад "у європейських трейдерів. Тому за звітний період експорт газу з України перевищив імпорт. Зокрема, Молдова ре-експортувала більш ніж половину від власних обсягів газу в українських ПСГ", - зазначив комерційний директор ОГТСУ Євген Тодоров.

Інфографіка з сайту ОГТСУ

Тодоров резюмував, що динаміка першого кварталу 2021 року свідчить, що українська газова інфраструктура міцно інтегрована в європейські енергетичні ринки й стала частиною енергобезпеки Європи.

У I кварталі 2021 року транзит природного газу з Росії в країни Європи, за повідомленням ОГТСУ, склав 10 441 млн куб. м, що на 5% більше, ніж передбачено поточним транзитним контрактом. Середньодобовий обсяг транзиту склав 116 млн куб. про.

У березні транзит російського газу через українську ГТС виріс на 27% відсотків у порівнянні з лютим і склав 3 691 млн куб. м. Динаміка обумовлена зниженням обсягів газу в європейських підземних газосховищах і, відповідно, підвищений попит на блакитне паливо в країнах ЄС.

У зв'язку з ринковою кон'юнктурою в I кварталі 2021 року за транзит російського газу були заброньовані додаткові потужності в обсязі 2 115 млн куб. м. Таким чином, загальний обсяг заброньованих транзитних потужностей (контрактні + додаткові) склав 11 978 млн куб. м, які були використані на 87%.

Інфографіка з сайту ОГТСУ

Транзитну угоду між НАК "Нафтогаз України і російським" ВАТ "Газпром" було укладено наприкінці 2019 року терміном на п'ять років. Воно передбачає бронювання Газпромом потужностей для транзиту в обсязі 65 млрд куб. м (178 млн куб. м/добу) у 2020 році й по 40 млрд кубометрів (110 млн куб. м/добу) у 2021-2024 роках.

Раніше повідомлялося, що після запуску "Турецький потік" транзит російського газу в Туреччину, Грецію та Болгарію повністю перейшов на гілки цього газопроводу. "Газпром" поступово скорочує транзит через територію України. Про це повідомив у Facebook глава компанії "Оператор ГТС України" Сергій Макогон.

Також, з 1 квітня постачання газу в Румунію будуть повністю забезпечуватися з боку Болгарії через "Турецький потік".

Нагадаємо, опалювальний період цього року показав повну неготовність уряду до відкриття ринку природного газу для побутових споживачів. Детальніше на тему в матеріалі Олексія Кучеренка "Про міфи та "Нафтогаз".