UA / RU
Підтримати ZN.ua

У деяких шкіл, які таємно навчають українських дітей в окупації, немає фінансової підтримки

Українських дітей на окупованих територіях змушують ходити в школи, де тепер викладають за російськими правилами, але багато хто все ще паралельно навчається в українських школах онлайн.

Учителі однієї із шкіл в захопленого Росією міста Запорізької області, яким вдалося виїхати з окупації, вже понад рік дистанційно і таємно від окупантів проводять уроки для дітей, які не евакуювалися. Історію такої школи розповіла її вчителька історії для матеріалу Анастасії Воробйової «Як українські вчителі підпільно навчають наших дітей в окупації».  

«Ми працюємо з вересня 2022 року як школа в евакуації, повністю дистанційно. І, на жаль, не маємо жодної підтримки чи фінансового забезпечення для онлайн-занять, адже не маємо фізичної школи», – розповідає вчителька Світлана (ім’я змінене).

За словами Світлани, її школа – єдина в місті, яка за ініціативою свого керівництва після початку повномасштабного вторгнення зібрала всі особові справи учнів і розподілила між вчителями так, «що жодна людина по цей день не знає, де чиї особові справи знаходяться».

«Завдяки цьому особові справи не потрапили до рук окупантів і колаборантів, і, відповідно, вони не змогли відкрити нашу школу. На жаль, це не було загальною практикою, так як не було ніяких розпоряджень від місцевої влади чи Міністерства освіти і науки, це було виключно нашим рішенням – керівництва та педагогічного колективу», – каже Світлана і додає, що в інших школах міста батьки не змогли забрати документи дітей: колаборанти відмовили. 

«Майже рік наші діти мали можливість навчатися тільки дистанційно, в нашій українській школі, але потім ситуація змінилася, багатьох знайшли».

Читайте також: Китай збільшив свій ядерний арсенал – Пентагон

У вересні 2022 року Світлану призначили класним керівником нового для неї 5-го класу.

«Збирати дітей було складно. Я особисто не знала батьків, і все спілкування проходило в режимі онлайн. У нас залишалася база учнів 2022 року та діючі телефони батьків, тому я зв’язувалася з ними через Viber і там спілкувалася. Всі батьки на окупованій території, з якими я змогла зв’язатися, погодилися йти до дистанційної української школи. Я можу навіть сказати, що важче було зв’язатися з тими батьками, які виїхали за кордон», – каже вчителька. 

На початку 2022-2023 навчального року у Світлани було 32 дитини в класі. І приблизно 60% із них – саме з окупованого міста.

На захопленій росіянами території Запорізької області, за інформацією окупантів, до шкіл цього року пішло 40 тисяч учнів, з них 3.3 тисячі – першокласники; наразі там працюють 123 школи.