У 2020 році уряд прийняв 21 рішення про надання держгарантій під позики установ на загальну суму 48,5 млрд грн, найбільше гарантій отримав Укравтодор - 23,5 млрд грн. Про це йдеться в аналізі Київської школи економіки на основі даних Держказначейства.
З загальної суми в 48,5 млрд грн, 43,6 млрд грн - гарантії по кредитах в гривні, ще 4,8 млрд грн - по кредитах у валюті.
Найбільше держава гарантувала боргів Укравтодору - 23,5 млрд грн. "Причому, для нього держава гарантує позичальникові не тільки сплату за службовим, але і навіть процентний дохід", - додають в КШЕ.
15,1 млрд грн гарантій надали "Укренерго". З них 4,8 млрд грн - гарантія по позиці від ЄБРР (еквівалент 149 млн євро). Решта - внутрішні гарантії, по боргах в гривні. Відзначається, що держава гарантувала всі платіжні зобов'язання за цими боргами.
Також, 11 банків на портфельної основі отримали 3,9 млрд грн для фінансування мікро-, малого та середнього бізнесу.
Ще 3 млрд гарантій направлено для ДП "Антонов", 2,9 млрд грн - для Державної іпотечної установи.
"Таким чином, фактично мова йде про прихований збільшення державного боргу, яке створить додатковий тиск на державний бюджет в момент, коли цим позичальникам потрібно буде робити перші платежі по погашенню даних позик", - пояснили аналітики.
Вони також відзначили, що з 21 рішень про надання державних гарантій, 15 вступило в чинності 31 грудня 2020: "Тобто уряд поспішав роздати гарантії в кінці року", - говорять в Школі.
Нагадаємо, раніше президент України Володимир Зеленський підписав закон про надання державних гарантій на портфельної основі і фінансово-кредитні механізми забезпечення громадян житлом.