Зазвичай політики вдають, що їх не дивують хороші економічні новини в період їхньої роботи. Але останні цифри про економічне зростання у 3 були настільки хорошими, що навіть адміністрація Дональда Трампа дозволила собі подив.
"Зростання насправді більше, ніж ми очікували", - сказав у вересні начальник бюджетування в Білому домі Мік Малвені, коли стало відомо, що американська економіка зростала на 3,1% другий квартал поспіль.
Про це пише The Economist, нагадуючи, що Трамп, до речі, на виборах обіцяв темп на рівні 4%, але, схоже, тепер його мета - 3%. Малвені попереджав, що урагани можуть сповільнити зростання. Але натомість в третьому кварталі ВВП США збільшився на 3,3%.
Обережний подив адміністрації через такі цифри був мудрим. Адже щоквартальне зростання - вимір дуже непостійний. Мало хто з економістів чекає, що воно довго протримається на рівні вище 3%. Втім, ніхто не може заперечити, що економіка США демонструє здорови стан.
Видання зауважує, що частково напрочуд високе зростання Америки відображає силу світової економіки. Але воно також стало кульмінацією тенденції, яка тривала рік. Оскільки впродовж останніх двох років вся увага американців була прикута до поведінки політиків, традиційні скарги з попереднього десятиліття почали здаватися застарілими і вже не дійсними. Середньостатистичний дохід в США більше не страждає від застою. В 2015 році він зріс на 5,2%, а в 2016-му - на 3,2% після врахування інфляції. За ці два роки у відсотковому відношенні бідніші родини отримали більше, ніж багатші. Бізнес-інвестування більше не помірне. Воно штовхало вперед зростання в третьому кварталі цього року. Безробіття в США становить лише 4,1%. Від Волл-стріт до Мейн-Стріт бізнес випромінює впевненість.
Федеральний резерв США застерігає про ризик. 13 грудня відомство заявило про вже третє підняття базової процентної ставки з 1,25% до 1,5%. При цьому Федеральний резерв прогнозує, що в 2018 році ще тричі проведе таке підвищення. Проте, у всіх прогнозах наголошується, що безробіття і далі буде скорочуватися в 2018 році.
Федеральний резерв має рацію, коли говорить про ризики. Всі надійні прогнози одностайні: довгострокове економічне зростання Америки буде ближчим до 2%, ніж до 3%, щоб не казав Трамп. Впродовж останніх трьох років економіка створювала в середньому 170 тисяч робочих місць щомісяця. Однак, за десятиліття до 2026 року працездатне населення в США буде збільшуватися лише на 50 тисяч людей щомісяця. Безробіття не може скорочуватися завжди, тож зростання економіки повинно сповільнитися, якщо продуктивність не буде зростати. Якщо Федеральний резерв залишить процентні ставки низькими, інфляція буде зростати через "перегрівання" економіки.
В жовтні індекс споживацьких настроїв Університету Мічігана був найвищим з 2004 року. Зростання споживання, яке спостерігалося останнім часом, підживлювалося падінням зощаджень з 6% від ВВП два роки тому до 3,2% сьогодні. На початку 2016 року еякі аналітики боялися, що споживачі не будуть витрачати гроші, заощаджені завдяки дешевому пальному. Але сьогодні побутують протиледні страхи: ціни на нафту дещо відновилися, а заощадження населення падають.
Останнім часом, американська валюта дорожчала у співвідношенні до української гривні. Цього тижня курс продажу готівкового долара перевищив 28 гривень.
Нагадаємо, в. о. голови Нацбанку Яків Смолій раніше заявив, що ослаблення гривні в цьому місяці пов'язано із дією традиційних сезонних факторів: збільшення закупівель напередодні великих свят, активізація Міністерства фінансів щодо виконання видаткової частини бюджету. "Кінець року – традиційний, нічого специфічного не відбувається", – сказав він.