Туристичний бізнес олігарха Ріната Ахметова в анексованому Росією Криму працює, попри санкції Європейського Союзу, йдеться у третій частині розслідування "Кримський архів" – спільному проєкті телеканалу "Настоящее время" і антикорупційного проєкту "Муніципальний сканер".
Про що йдеться: Дитячий табір "Берег" (селище Утьос, Південний берег Криму), санаторій "Ай-Даніль" (селище Данилівка, Ялта) і резиденція "Новий Кучук-Кой" (селище Паркове, Ялта).
Другий за розмірами після "Артеку" табір контролює ексменеджер меткомбінату ім. Ілліча у Маріуполі, що належить Ахметову.
У жовтні 2014 року, за кілька місяців після введення санкцій, "Берег" зареєстрували через лондонську компанію. У російському реєстрі він з'явився 2015 році. Через декілька кіпрських і українську компанії він продовжує належати олігарху.
"Це підприємство сфери відпочинку регулярно укладає державні контракти з компаніями, які перебувають під персональними санкціями ЄС (з "дочками" російської "Транснафти", яка під санкціями ЄС і США з 2014 року)", - йдеться у матеріалі.
Резиденція "Новий Кучук-Кой" після анексії стала належати зареєстрованому ТОВ "Старвіста Крим", її кінцевим бенефіціаром через кілька кіпрських компаній також є Рінат Ахметов.
Окупанти Криму відкрили проти власників резиденції справу – на її території, яка "охороняється законом", – зведено будинок і басейн.
Реакція на розслідування: У холдингу Ахметова SCM стверджують, що бізнесмен не має відношення до цих об'єктів, бо після анексії українського півострова їх нібито "націоналізувала Росія". Але інформація в документах це не підтверджує.
"Після анексії Криму активи SCM були "націоналізовані" місцевою владою. На даний момент SCM не контролює й не керує жодним з активів, що належали компанії до анексії Криму. Щодо об'єктів: на кожен із них були введені так звані "тимчасові адміністрації", - стверджується у заяві.
А пансіонат "Ай-Даніль" взагалі ніколи "не входив і не входить зараз до складу бізнесів" Ахметова, стверджують у холдингу.
Але інформація в наявних у журналістів документах це не підтверджує. До того ж, у дитячому таборі "Берег" підтвердили, що олігарх зберігає контроль над компанією і ніякої "тимчасової адміністрації" сюди окупаційна влада не призначала.
Кіпрська влада на запит телеканалу "Настоящее время" про можливе порушення санкцій не відповіла, порадивши звернутися безпосередньо в компанії.
Загалом від початку дворічного розслідування журналісти проєкту виявили чимало українських, російських, американських та європейських компаній, які продовжують працювати в анексованому Криму з порушенням санкцій.
Наслідком запровадження санкцій ЄС і США став тотальний вихід іноземних інвесторів Криму. Західні санкції забороняють поставки до Криму сировини та експорт вироблених з неї товарів. Але компаніям українських олігархів, які перебувають під захистом української влади (попередньої і нинішньої – через збереження схем), ці обмеження не писані.
Докладніше читайте у матеріалі Валентини Самар "Що не так із "кримськими санкціями"" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".