UA / RU
Підтримати ZN.ua

Туреччина перериває контракт з «Газпромом» на постачання газу через Україну

Туреччина відміняє контракт на поставку в країну російського природного газу по так званому «західному маршруту» через Україну, Румунію і Болгарію, про це заявив в суботу, 1 жовтня, міністр енергетики Танер Йилдиз

Угоду про постачання російського природного газу до Туреччини по так званому «західному маршруту» було підписано в 1986 році. Термін її дії спливає у грудні нинішнього року.

Зазначимо, що 64% ​​споживаного Туреччиною «блакитного палива» надходить з Росії. Анкара неодноразово зверталася до Москви з пропозицією знизити контрактні ціни, однак досягти компромісу за підсумками переговорів у Москві в березні 2011 року турецько прем'єр-міністра Реджепа Тайіпа Ердогана і президента РФ Дмитра Медведєва не вдалося.

30 вересня міністр енергетики і природних ресурсів Туреччини Танер Йилдиз заявив, що влада Туреччини може розірвати газові контракти з Росією, якщо ціну на вуглеводні не буде "істотно знижено". У експортної «дочки» ВАТ «Газпром» цю заяву прокоментували так: ТОВ «Газпром експорт» не отримало від свого турецького партнера компанії «Боташ» інформацію про те, яка його позиція щодо продовження контракту на постачання газу. Саме «Боташ», а не Міністерство енергетики, є контрактною стороною, з якою «Газпром експорт» веде переговори.

За підсумками 2010 року «Газпром» поставив до Туреччини 18,01 млрд куб. м газу, у тому числі по газопроводу «Блакитний потік» - 8,07 млрд куб. м. Контрактами передбачалася поставка 30 млрд куб. м (14 млрд - по західному коридору і 16 млрд - по «Блакитному потоку»). При цьому в договорі були позначені мінімальні обсяги закупівлі газу Анкарою з урахуванням впливу глобальної кризи на турецьку економіку, тобто країна могла скорочувати відбір газу до 75% без санкцій з боку «Газпрому».