UA / RU
Підтримати ZN.ua

Туреччина прагне відродити зернову угоду в “розширеному масштабі” як крок до миру в Україні — Bloomberg

За словами Ердогана, контакти щодо перезапуску ініціативи тривають. 

Президент Туреччини Реджеп Таїп Ердоган заявив, що прагне відродити Чорноморську зернову угоду в "розширеному масштабі", закликавши західні країни допомогти перетворити цю ініціативу на основу для миру у війні РФ проти України. Про це повідомляє Bloomberg.

"У нас був ще один шанс дізнатися з перших вуст про вимоги та очікування Росії під час телефонної розмови з президентом Росії Владіміром Путіним", - заявив Ердоган в Анкарі ввечері у вівторок, 8 серпня, додавши, що вони також обговорили "делікатність” питання необхідності постачання зерна до Африки.

Читайте також: Ми готові переробляти російське зерно на борошно і транспортувати його до бідних країн Африки – Ердоган

Контакти щодо перезапуску ініціативи "у розширеному масштабі" тривають, але рішення залежить від виконання західними країнами "своїх обіцянок", додав він, не уточнивши, які саме зобов'язання були порушені.

"На жаль, у попередній період принцип лояльності не був дотриманий. Не було зроблено жодних дипломатичних кроків, щоб перетворити позитивну атмосферу, створену Чорноморською ініціативою, на припинення вогню, а потім і на постійний мир", - сказав Ердоган.

Протягом року дії зернової угоди, яка завершилася у липні, Росія неодноразово висувала вимоги щодо поліпшення власної торгівлі продуктами харчування та добривами, а також відновлення транзиту аміакопроводом, який проходить через Україну, та підключення Россельхозбанку до системи SWIFT.

Коли Росія вийшла з ініціативи минулого місяця, ООН, яка допомагала укладати початкову угоду спільно з Туреччиною, заявила, що агентство "забезпечило прорив у деяких із найскладніших сфер сприяння торгівлі" і працювало з приватними банками та страховими компаніями над пошуком рішень. Експорт зерна з Росії високий, а продажі добрив наближаються до повного відновлення, йдеться в повідомленні.

Минулого тижня Ердоган і Путін вперше після виходу РФ із зернової угоди провели телефонну розмову, щоб обговорити запланований візит глави Кремля до Туреччини в кінці цього місяця.

Читайте також: Що означають загравання Ердогана із Заходом і чого очікувати Україні

17 липня РФ заявила, що не продовжить участь у зерновій угоді. Росія — давній конкурент України з постачання зерна на світові ринки. Користуючись нагодою, підступний агресор намагається позбавити Україну чорноморського шляху експорту зерна. Чому в нього це не вийде за жодних обставин, читайте в статті Лариси Гук «Експорт зерна: РФ не вдасться витіснити Україну з ринків продовольства».