UA / RU
Підтримати ZN.ua

Ціни на продукти в Україні: скільки зараз коштує український борщ

Через війну в країні дорожчає все.

Повномасштабне вторгнення РФ вдарило по українській економіці і спричинило зростання цін на популярні продукти харчування. Подорожчання торкнулося і інгредієнтів українського борщу.

Читайте також: Ціни на продукти восени: експерт розповів, чим варто запасатися зараз

За підрахунками Національного наукового центра «Інститут аграрної економіки», борщовий набір в Україні станом на кінець серпня поточного року порівняно з аналогічним періодом 2021 року подорожчав на 60,2% – з 69,76 до 111,78 гривень, пише УНІАН.

З початку повномасштабної агресії Росії його вартість збільшилась на 22% – з 91,64 до 111,78 гривень. Максимальну вартість борщу за 2022 рік зафіксовано у червні – аж 118,52 гривні. Здорожчання визвано тим, що  свинина, яка є одним з інгредієнтів борщу, за рік зросла в ціні на 19,8% – з 122,11 до 146,23 гривень за кілограм.

За словами експертів Українського клуба аграрного бізнесу, на початку вересня стрімко зросли ціни на всі овочі борщового набору, крім картоплі.

«Капуста наразі коштує близько 17,30 гривень за кілограм (в 2,8 рази більше ціни на початку вересня минулого року), цибуля – 31,66 гривень за кілограм (зростання в 3,9 разів), морква – 23,40 гривень за кілограм (в 2,6 рази більше) та буряк – 12,63 гривень за кілограм (ріст у 2 рази). Ціна на картоплю становить близько 10,40 гривень за кілограм, що відповідає ціні минулого року», – розповіла аналітик УКАБ Світлана Литвин.

Вона підкреслила, що на зростання цін на овочі з борщового набору вплинуло багато факторів – зростання вартості пального, ускладнені логістичні маршрути, зростання вартості засобів захисту рослин, добрив, несприятливі погодні умови для деяких культур, що призвело до зменшення врожайності, а головне – тимчасова окупація Херсонської та частини Запорізької областей.

Саме Херсонська область спеціалізувалася на промисловому виробництві овочів, включаючи овочі борщового набору. Виняток становить лише картопля, яка вирощується по всій території України, тому і ціна на неї не змінилась.

Що ж стосується дефіциту цих овочів, то не зважаючи на зусилля аграріїв, врожай капусти та цибулі цього року в країні різко скоротився.

За словами експертів УКАБ, фермерські господарства та промислові підприємства на підконтрольних територіях України, розуміючи наслідки тимчасової окупації півдня України, збільшили насадження під овочами борщового набору, однак повністю перекрити обсяги виробництва Херсонської області навряд чи змогли.

 Тому цього року в Україні буде спостерігатися обмежена пропозиція деяких видів овочів, зокрема капусти та цибулі, що призведе до більш швидких темпів зростання цін на ці позиції.