Ситуація з нелегальною продукцією на ринку тютюнових виробів не покращується. Це підтвердили результати дослідження компанії Info Sapiens, яке проводилося у вересні-жовтні цього року.
Ринок тютюнових виробів заполонила нелегальна продукція. Більшість курців (72%) визнали, що вони стикалися в продажу з сигаретами з ознаками нелегальності. Найчастіше вони бачили сигарети-підробки відомих брендів (43% споживачів) та сигарети без акцизної марки (41%).
Курці розуміють, що засилля нелегальної продукції негативно відбивається на бюджеті держави — 79% опитаних погоджується, що через купівлю нелегальних сигарет держава недоотримує значну частку податків. Проте 45% курців визнають, що вже мали досвід купівлі сигарет з ознаками нелегальності.
Серед причин зростання нелегальних продажів сигарет є їх низька ціна. Понад 85% курців оцінюють ціни на сигарети в Україні як високі або дуже високі. Не дивно, що ціна стала ключовим драйвером придбання нелегальних сигарет. 55% опитаних назвали вигідну ціну причиною купівлі нелегальних сигарет.
Фактор ціни зріс в умовах, коли легальна продукція продовжує дорожчати, а війна призвела до зниження доходів населення населення. В результаті різниця в ціні між легальною та нелегальною продукцією значно виросла, а вартість легальних тютюнових виробів суттєво перевищує платоспроможність населення.
Не дивно, що вже існують постійні покупці нелегальної продукції — так, 20% курців купують на постійній основі бренди, що продаються за значно нижчою ціною, а 25% — роблять це час від часу. Є й такі, які звикли купувати сигарети без жодної акцизної марки (відповідно 12 і 15%), з написом Duti-free (10 і 12%), сигарет з акцизною маркою іншої країни (5 і 10%)...
Небезпека полягає ще й тому, що майже третина (31%) респондентів погоджуються, що якби ціна на звичайні сигарети суттєво зросла, то вони розглянули б для себе, як альтернативу, купівлю нелегальних. Причому рівень цієї згоди вищий серед старшого населення (45—65), а також серед курців з низьким доходом.
Крім ціни, суттєвим чинником придбання нелегальної тютюнової продукції є її доступність. 52% опитаних курців погоджуються з твердженням, що нелегальні сигарети легко купити в Україні.
Директорка асоціації “Укртютюн” Наталія Фесюн, коментуючи результати дослідження, зазначає: “Нелегальний ринок тютюнових продуктів сьогодні досяг таких масштабів, що ігнорувати його існування означає підривати економіку країни, яка і так переживає не найкраща часи. Вирішення проблеми нелегальної торгівлі потребує системного підходу. Це і зважена акцизна політика, і робота правоохоронних органів із закриття нелегальних виробництв та точок продажу. Статистика доводить, що збільшенню податкових надходжень сприяє не підвищення акцизів, а виведення з тіні 20% частки ринку, яку нині складає нелегальний ринок тютюнових продуктів в Україні».
Інформація про дослідження
Дослідження поширеності сигарет з ознаками нелегальності та ставлення споживачів до них.
Цільова аудиторія: Чоловіки, жінки, 18—65 років, курці сигарет промислового виробництва.
Вибірка: 1200 респондентів.
Географія: міста з населенням 50 000+, територія України, підконтрольна уряду України.