UA / RU
Підтримати ZN.ua

Ціна автогазу перевищила 36 грн/літр – експерт

Скраплений газ втрачає позиції в якості альтернативи бензину.

Середня ціна автогазу на заправках в Україні досягла 34,5 грн за літр, а в преміальних мережах – понад 36 грн за літр. Експерт ринку Леонід Косянчук зазначає, що ситуація є досить очікуваною для осені, коли спостерігається підвищений попит на газ для обігріву будинків. Це піднімає питання економічної доцільності використання скрапленого газу як альтернативи бензину. Про це він розповів в ефірі "Українського радіо".

За словами експерта, зростання цін на скраплений газ в Україні зумовлене підвищенням європейських котирувань та зменшенням обсягів виробництва в Європі через сезонні профілактичні ремонти. Основним драйвером ціноутворення залишається імпорт, який постачає левову частку споживаного в Україні ресурсу.

Читайте також: Субсидія на тверде паливо: який її розмір

Основні причини зростання цін:

Збільшення європейських цін: за останній тиждень ціна скрапленого газу на європейському ринку зросла на 26 доларів за тонну, що призвело до збільшення вартості імпорту в Україну. На початку жовтня ціна за тонну становила 52 200 грн, а тепер вона сягнула 53 700 грн. Це означає, що до кожного літру скрапленого газу додалося близько 85 копійок.

Зміна балансу попиту та пропозиції: Внаслідок профілактичних ремонтів виробництво скрапленого газу в Європі знизилося. Водночас європейські споживачі починають активніше використовувати скраплений газ для обігріву будинків, що також впливає на загальний попит.

Зміни у постачаннях: через зменшення імпорту з Польщі, Словаччини та Угорщини на 40% зросли поставки газу з Румунії. Ці фактори частково збалансували ситуацію, але ціни все одно залишаються високими.

Цінова ситуація на ринку:

На аукціоні «Укргазвидобування» ціна в гуртовому сегменті встановилася на рівні 57 700 грн за тонну без врахування логістики. Це означає, що кінцева ціна на АЗС може сягати 32 грн за літр.

Зазначимо, раніше Експерт з ЖКГ, тарифів та питань комунального господарства Олег Попенко розповів, чи варто чекати взимку на дефіцит палива (дизельного та бензину)  та газу.