UA / RU
Підтримати ZN.ua

«Центренерго» втратила 100% генерації: наслідки можуть бути непоправні, залежність від Європи зросла

Експерти вважають, що є вірогідність дефіциту в енергосистемі на Київщині.

Трипільська ТЕС, яка до сьогоднішнього дня була найбільшим постачальником електроенергії у Київську, Черкаську та Житомирську області, зруйнована повністю. Це підтвердили в ПАТ «Центренерго», якому підпорядковується ТЕС та яке звітувало про 100% захищеність станції.  

«Масштаби руйнувань - жахливі. Грошима це не оцінити. Це для нас  найбільший виклик за всю історію підприємства. Але я переконаний - ми з ним справимось», - зазначив голова наглядової ради ПАТ «Центренерго» Андрій Гота.

Як результат, ПАТ «Центренерго» втратила 100 відсотків генерації.

«22 березня 2024 року вщент було знищено Зміївську ТЕС, на Харківщині. А 25 липня 2022 війська рф окупували Вуглегірську ТЕС - Донеччина. На сьогодні, ПАТ «Центренерго» втратила 100 відсотків генерації», - додали в компанії.

Хто винен

У ЗМІ нагадали "Центренерго" про заяви, що Трипільська ТЕС на 100 відсотків захищена від ударів. Але виявилося, що захист був тільки від дронів, не від ракет - це захист першого рівня, але точно не третього.

Але чи винне в цьому "Центренерго"? Насправді - ні.

"Центренерго" погана керуюча компанія, але вони не відповідають за роботу протиповітряної оборони (ППО). Від останнього обстрілу Трипільську ТЕС могло захистити виключно ППО. А це поза відповідальністю "Центренерго", - кажуть експерти ZN.UA.

Криза

З "випаданням" Трипільської ТЕС серйозного удару завдано по балансуючій генерації енергосистеми країни. Тій генерації, яка, на відміну від атомної, покликана балансувати, а отже, нівелювати піки (дефіцит і профіцит) у системі.

Іншими словами, якщо в енергосистемі має місце цейтнот, то атомні блоки відключаються і не працюють. Росіянам не потрібно бити по атомних блоках! По-перше, це непопулярно і матиме негативні наслідки для їхнього іміджу у світі. По-друге, вони можуть їх відключити, вибиваючи саме балансуючу генерацію. Що вони і роблять.

Запасів балансуючої генерації в України практично не залишилося. Тепер наша основна надія на перетоки з Європи.

ZN.UA вже писало, що потрібно переглянути підходи до організації безпеки енергосистеми. Про це читайте у статті Ігора Маскалевича – «Удари по енергосистемі триватимуть. Ми до них готуємося?»