UA / RU
Підтримати ZN.ua

Три країни ЄС припинять участь у платформі щодо українського зерна після погроз Києва арбітражем – РАР

У Брюсселі також заслухали пропозиції України щодо нових заходів. Країни, що межують з нашою державою, їх не підтримали.

Три держави Європейського Союзу, Польща, Угорщина та Словаччина, які вирішили в односторонньому порядку продовжити обмеження на імпорт українського зерна та іншого продовольства, можуть припинити участь у роботі Координаційної платформи в Брюсселі щодо нашого зерна, пише Polska Agencja Prasowa з посиланням на джерела в ЄС.

Як зазначається, передумовою стали заяви української сторони про намір звернутися до арбітражу Світової організації торгівлі щодо компенсації збитків за порушення норм Генеральної угоди з тарифів і торгівлі в разі одностороннього блокування трьома країнами нашого експорту агротоварів.

"Польща, Угорщина та Словаччина відмовляються від роботи в межах платформи через процедурну обережність і той факт, що Україна може використати інформацію, надану в рамках координаційної платформи, проти цих трьох країн у розгляді справ у СОТ", – розповів співрозмовник PAP.

Читайте також: У Болгарії фермери заблокували дороги через скасування заборони на імпорт українського зерна

Постійний представник Польщі в Євросоюзі Анджей Садось зазначив у коментарі, що польська сторона буде говорити про майбутнє спільної сільськогосподарської політики ЄС.

За даними агентства, у Брюсселі Україна вже представила пропозиції щодо подальшого ввезення свого зерна на європейську територію. Йдеться про систему дозволів на експорт.

Як пише PAP, передбачається, що Міністерство економіки України самостійно буде ухвалювати рішення про такі дозволи, навіть якщо держави-члени Євросоюзу будуть проти. Остаточне рішення буде за Києвом, хоча проводитимуться консультації за участі країн ЄС і Єврокомісії.

Читайте також: В Мінагрополітики порахували, скільки Україна готова експортувати вже з нового врожаю

Під час зустрічі в Брюсселі посол Польщі Анджей Садось розкритикував українську пропозицію, оскільки вважає, що вона не вирішує питання контролю та обмеження надходження продовольства. Інші європейські країни на кордоні з Україною теж не підтримали ідею з дозволами.

Раніше Єврокомісія вирішила не продовжувати обмеження щодо ввезення сільськогосподарської продукції з України на територію п’яти держав ЄС, введені наприкінці весни 2023 року, після закінчення терміну дії 15 вересня. Було визначено зобов’язання для нашої влади. Однак, три країни ЄС не погодилися з рішенням.

Згодом Європейська комісія відреагувала на те, що Польща, Угорщина та Словаччина в односторонньому порядку оголосили, що продовжать заборону на імпорт зерна з України. Міністр сільського господарства Іспанії Луїс Планас Пучадес окремо заявив, що подібні обмеження від країн Євросоюзу є незаконними.