UA / RU
Підтримати ZN.ua

Торгові мережі повертають «нульові» кредити, уряд готує програму «нульової» іпотеки - інсайд банківського сектору

Купівельну спроможність українців підвищуватимуть дешевим кредитуванням.

Банки відновлюють співпрацю з торговими мережами, щоб запропонувати покупцям так звані безпроцентні розстрочки, а Кабінет міністрів готує програму дешевих іпотечних кредитів під 0-7% річних. Про це розповіли банкіри під час круглого столу «Повернення роздрібного кредитування: особливості воєнного часу», організованого «Фінансовим клубом».

«Ми зараз ведемо перемовини з однією великою мережею стосовно запуску кредитів з нульовою розстрочкою. В червні рівень продажів у мережах складав близько 50% від довоєнного. Клієнти мають запит на отримання кредитів за нульовою ставкою. Незначна кількість гравців повернулися на ринок. Тому об’єктивно є запит на співпрацю з банками в даному напрямку», – повідомив директор департаменту роздрібного цільового кредитування Банку Кредит Дніпро Олександр Мришук.

Наразі тривають переговори з торговими мережами.

«У нас на балансі банку є декілька проєктів, які активно займаються цим напрямком. Зараз відновлюється співпраця із «Ельдорадо», «Спортлайфом». Ці проєкти ведуть sportbank і «КредитМаркет», які займаються споживчим кредитуванням. Є плани щодо відновлення із іншими гравцями ринку. Банки готові, але багато речей залежать від партнера», – каже заступник голови правління ТАСкомбанку Артур Муравицький.

Водночас періоди, коли клієнтам хочуть дозволити не сплачувати відсотки за користування розстрочкою, можуть скоротитися.

«З наявних пропозицій це 3-6 місяців. Деякі учасники, які планують вийти на ринок, розглядають варіанти запропонувати розстрочку до 10 місяців. Зараз відбувається пожвавлення в цьому напрямку», – зазначив Олександр Мришук.

Крім того, як зазначалося під час "круглого столу", Уряд готує до запуску програму «Українська мрія», яка дозволить українцям купувати житло в кредит під 0-7% річних.

«Ця нова програма від «Укрфінжитла» передбачає можливість отримати кредит від 0% до 7%. І ставка є фіксованою на весь термін дії 20-річного кредиту», – заявив директор з розвитку роздрібного бізнесу Правекс Банку Володимир Чорненький.

Програма акцентуватиметься на різних групах.

«Там є певні категорії: військовослужбовці, поліція, інший силовий блок, соціальна сфера – лікарі, вчителі, науковці. Ставка на рівні 3%. Інші категорії клієнтів, в тому числі внутрішньо переміщені особи, ті, які втратили житло, клієнти, які не мають власного житла чи мають менше нормативної площі, можуть отримати кредит під 7%», – пояснив Володимир Чорненький.

Він вважає, що програма має сконцентруватися на розвитку первинного ринку житла, який найменш розвинутий. У 2021 році відбулося 340 тис. угод купівлі-продажу нерухомості, однак лише 12 тис. з них були профінансовані іпотечними кредитами. З цих кредитів первинний ринок займає лише 17%.

«Ця програма дозволить залучити найширший перелік банків, навіть невеликі, які не мають дешевого ресурсу для кредитування, оскільки буде відбуватися фінансування за кошти «Укрфінжитла». Буде три моделі співпраці. Держава розділила економічний та воєнний ризики і братиме на себе ризик втрати житла через воєнні дії», – каже заступник голови правління ТАСкомбанку Артур Муравицький.

На відміну від поточних програм пільгового кредитування, бюджетна установа буде не процентну ставку компенсувати, а надавати самі кошти для кредитування.

«Банкам видається відразу 20-річний ресурс для кредитування клієнтів, які отримують фіксовану ставку на весь термін. Вже не йдеться про компенсацію та її очікування від держави. «Укрфінжитло» надає банкам фінансування, і банки його використовують для надання кредитів для купівлі житла на первинному чи вторинному ринку», – розповів Володимир Чорненький.

Директор департаменту роздрібного цільового кредитування Банку Кредит Дніпро Олександр Мришук вважає, що роль держави на ринку іпотеки збільшуватиметься.

«В майбутньому роль держави буде тільки посилюватися, оскільки ми бачимо воєнний ризик, високу облікову ставку НБУ, яка не дозволяє банкам зробити іпотеку доступною без підтримки держави», – впевнений він.

Його банк пропонує надати додаткові пільги внутрішньо переміщеним особам, які втратили житло.

«Ми наприкінці весни надали свою пропозицію, щоб держава надала гарантію, щоб клієнти, які втратили житло, могли скористатися кредитом на придбання житла без першого внеску», – сказав пан Мришук.

Проте прогнозувати цінову динаміку банкіри поки що не беруться.

«Ми не знаємо, як поведе себе вартість нерухомості в майбутньому. Це також одне з питань запуску іпотечного кредитування. Тому, що ми, як банк, до кінця не розуміємо, як правильно оцінити цей об’єкт застави. Є старі методики оцінки, але вони мають на сьогодні суттєво помінятися. Тому, що потрібно враховувати інші ризики по тому чи іншому об’єкту і по тому чи іншому місту», – підкреслив Володимир Чорненький.