За підсумками трьох кварталів 2018 року Україна експортувала товарів харчової та аграрної промисловості на суму $ 11,4 млрд. Лідирують при цьому зернові культури. Про це свідчать дані Державної служби статистики.
За оцінками аналітичного департаменту Ради з питань експорту продовольства (UFEB), за звітний період Україна експортувала зерна на $ 4,8 млрд. Слідом йдуть жири та олії, готові харчові жири, воски ($ 3,2 млрд); насіння і плоди олійних рослин, солома і фураж ($ 1,4 млрд); м'ясо та їстівні субпродукти ($ 478,9 млн); молоко і молочні продукти, яйця птиці, натуральний мед ($ 346,5 млн).
В Топ-10 товарів, які Україна експортувала на зовнішні ринки за дев'ять місяців 2018 року, входять: соняшникова олія ($ 2,9 млрд); кукурудза ($ 2,3 млрд); пшениця ($ 2 млрд); ріпак ($ 700 млн); соєві боби ($ 600 млн); ячмінь ($ 460 млн), м'ясо птиці ($ 380 млн); цукор ($ 150 млн); шоколад ($ 119 млн); соєва олія ($ 117 млн).
"Порівняно з попереднім роком найбільше зріс обсяг продажу м'яса птиці - на 29%, експорт шоколаду збільшився на 21%. Також слід зазначити соєву олію (зростання на 18%), насіння рапсу (на 15%) і пшеницю (на 6%)", - повідомляють в UFEB.
Сумарний обсяг товару з топ-10 складає 85% від загальної вартості експортованих товарів харчової та аграрної промисловості.
Як писало DT.UA, сільське господарство формує 40% експортної виручки України і є одним з головних джерел надходжень у країну валюти. При цьому лише близько 6-8% валового продукту дають фермерські господарства. Це означає, що на сьогоднішній день саме фермерство є головним джерелом для інтенсивного зростання галузі. Але чи розуміє це держава, і чи готова вона надавати підтримку саме тому бізнесу, який реально її потребує? Читайте у статті Максима Празднікова "Бізнес на дотації" в тижневику "Дзеркало тижня. Україна".