UA / RU
Підтримати ZN.ua

Тиск на НБУ почався з минулої осені - Смолій

Екс-глава НБУ згадав мітинги на Інститутській і "корупційні" скандали минулого року.

Тиск на Національний банк України почався ще з осені минулого року і спрямовувався переважно на його голову і першого заступника, розповів колишній керівник НБУ Яків Смолій.

"З тих сфабрикованих, на мою думку, корупційних скандалів, коли двох осіб (співробітників Нацбанку - ред.) заарештували за спробу отримати хабар. І де ці справи? Тоді ж почалися і мітинги. Місяць барабанили тут (під будівлею НБУ - ред.) під стінами. Місяць у будинку, де я живу: коні, люди, оркестри, похоронні марші. Ми були змушені з дружиною жити у квартирі, адреса якої вони не знали. Група каналу "1+1" приїжджала в будинок, де живе моя дочка. Для чого?" - зауважив Смолій в інтерв'ю LB.ua.

Він додав, що тиск чинився переважно на нього і першу заступницю Катерину Рожкову. Згодом тиск почали тиснути і на його заступника Олега Чурія, якого з другої спроби Рада НБУ так і не затвердив на повторний термін.

Колишній глава регулятора повідомив, що на одній з нарад за участю президента Володимира Зеленського, його радників і членів уряду міністр економіки заявив, що в їхній макропрогнозі закладена інфляція 11%, обліковий курс долара до гривні - 29 або 30.

"А Національний банк ставить собі за мету інфляцію 5% +/- 1 процентний пункт і дає ринку встановлювати курс 27. Це впливає на дохідну частину бюджету. А їм треба зробити так, щоб курс і інфляція були саме такими. Вибачте, але це розмова не на професійному рівні ", - наголосив Смолій.

За мети нібито сфабрикованих корупційних справ Сміливий пояснив, що їхньою метою, на його думку, була дискредитація НБУ.

"Якщо простежити лінію подій навколо ПриватБанку, є припущення, що до цього, мабуть, може бути причетний Коломойський, щоб послабити вплив Національного банку в судах всередині країни і за кордоном. Але це припущення", - зазначив він.

Читайте також: Рожкова назвала "червоні лінії" після відставки Смолія

Як повідомлялося 1 липня глава правління НБУ Яків Смолій написав заяву про відставку. Свій крок він пояснив систематичним політичним тиском, що не давало йому ефективно виконувати посадові обов'язки. Незадовго до написання заяви Смолій повідомляв про плани керувати Нацбанком до 2025 року - терміну закінчення підписаного в 2018-му семирічного контракту.

2 липня Володимир Зеленський вніс до Ради подання, і наступного день парламент 268 голосами «за» звільнив голову НБУ.

Після звільнення Смолія  НБУ тимчасово керуватиме його заступниця Катерина Рожкова. Правління НБУ підтримало голову, підтвердило факти тиску і повідомило про готовність продовжувати роботу для підтримки макроекономічної стабільності.

Серед основних претендентів на нового голову діючий голова правління «Укргазбанку» Кирило Шевченко.

Наступного дня профільний комітет Ради підтримав відставку голови НБУ, проти голосували лише депутати від «Голосу» і «Європейської Солідарності».

В Офісі президента запевнили, що забезпечення незалежності НБУ залишається «безумовним пріоритетом» глави держави.

Посли країн «Великої сімки» прокоментували відставку голови Нацбанку через кілька годин після офіційного оголошення про рішення Смолія. Посли G7 відзначили, що незалежність Нацбанку є фундаментальним досягненням для України. Саме це сприяло економічному зростанню і врятувало збанкрутілий банківський сектор. З аналогічним заявою виступив МВФ.

Заява Якова Смолія про відставку стала наслідком тривалого тиску з боку Офісу президента. Каменем спотикання стали питання емісії та повернення грошей Ігорю Коломойському і братам Суркісам. Детальніше про обставини і прогнозовані наслідки відставки голови НБУ читайте в статті Юлії Самаєвої «Між Банковою і Нацбанком» у ZN. UA.