Реакція Заходу на агресію3 проти України здається занадто м'якою і не рішучою, в той час як Володимир Путін окупував Крим і розв'язав війну в індустріальному Донбасі.
Про це на сторінках Wall Street Journal пише видавець німецької газети Die Zeit Йозеф Йоффе. Він зауважує, що Путін маневрує і обирає моменти для того, щоб зробити паузу і не допустити ескалації протистояння із Заходом, а заразом зібратися з силами.
Це вже відрізняє його радикальну зовнішню політику від радянської. Президент Росії не вчинив, як лідер СРСР Микита Хрущов, і не розмістив ядерні ракети на Кубі під боком у США. В цей же час, автор ставить під сумнів ефективність агресивної політики в сучасному світі.
"Наразі жорстка сила зразка ХІХ століття бореться із сучасною м'якою силою. Здається, що жорстка сила має перевагу, але не варто ставити хрест на м'якій силі, яка базується на економічній потужності", - йдеться в статті.
Оглядач нагадує, що імперіалізм значною мірою залежить від ціни на нафту. І конфлікт в Україні демонструє, що ця залежність загрожує Путіну.
"Ціна на нафту досягла свого історичного максимуму в 145 доларів за барель за два місяці до того, як Путін вторгся в Грузію. Коли в березні цього року він анексував Крим, нафта коштувала ще 111 доларів", - пише оглядач.
А нині, коли вартість бареля "чорного золота" обвалилася нижче 65 доларів, Росія "знову має вигляд незахищеної країни третього світу з ядерною бомбою".
В цей же час, Путін розв'язав конфлікт в Україні, щоб посилити підтримку свого режиму, демонструючи силу. Але такий хід, на думку автора, діятиме не довго.
"Неможна нагодувати ворожістю, так само, як і неможливо стати розвиненою економікою, йдучи шляхом клептократії. Імперіалізм, який живиться доходами від продажу сировини, стоїть на хиткій основі", - йдеться в статті.
В цей же час, одного лише економічного тиску Заходу не вистачить, щоб протистояти Росії. Щоб розвалити СРСР, "знадобилися такі лідери, як Маргарет Тетчер, Рональд Рейган і Гельмут Коль".
Через обвал цін на нафту і санкції Заходу в Росії почалися економічні проблеми. Росіяни почали менше ходити по крамницях, відмовилися від відпочинку за кордоном. А ціни на продукти харчування підскочили. Через дефіцит гречки в Росії почалася паніка. В цей же час, дохід "друзів" Путіна збільшився після введення санкцій.