UA / RU
Підтримати ZN.ua

Тіньовий обіг цигарок в Україні встановив антирекорд – дослідження

Понад чверть тютюнових виробів продають нелегально.

Впродовж дев’яти місяців 2023 року  рівень обсягів нелегального ринку сигарет в Україні сягнув 21,8%, що є абсолютним рекордом за весь час. Так дані випливають із  нового дослідження Kantar  Україна.

Зокрема за жовтень рівень нелегальної торгівлі тютюновими виробами в Україні дійшов до 25,7%. Збільшилась як частка підробленої продукції (до 11,3%), так і частка продукції, яка маркована надписом Duty Free або призначена для експорту, але нелегально продається в Україні (до 12,9%).

«Це +6,2% до минулого заміру на початку літа. Тобто більше ніж кожна четверта цигарка йде нелегально.  Втрати Бюджету…. 23,5 млрд грн на рік», - зазначив у свою чергу депутат Ярослав Железняк.

Так, 72% нелегальної тютюнової продукції, з позначкою Duty Free або призначеної для експорту, має напис про те, що виробником є Винниківська тютюнова фабрика. 62% цієї групи нелегальної продукції складають сигарети Сompliment з маркуванням Duty Free.

Лідерами за рівнем розповсюдження нелегальної продукції є вісім областей України, де реалізується 70% такої продукції: Дніпропетровська - 17%, Одеська - 12%, по 9% Львівська та Харківська – 9%, а також Хмельницька – 7%.

Зокрема,  продаж нелегальної тютюнової продукції порівно з 2022 роком зріс у кіосках та магазинах, де продається 68% нелегальної тютюнової продукції.

Читайте також: Пачки цигарок в Україні виглядатимуть інакше: 65% займатиме попередження про шкоду від куріння

Водночас з 1 жовтня в Україні набув сили закон про заборону торгівлі сигаретами й алкоголем у Duty Free на час воєнного стану. 

Прийнятий парламентом закон  передбачає внесення змін до Митного кодексу України та інших законів щодо протидії незаконному обігу тютюнових виробів та спрямований на протидію схемі ухилення від оподаткування ПДВ і акцизним податком під виглядом здійснення операцій із продажу тютюнових виробів магазинами безмитної торгівлі.

Зокрема Комітет Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики оцінює щомісячні втрати для держбюджету від трьох підакцизних товарів на рівні $1 млрд.

«Гарна новина, вже закон про закриття Duty Free запрацював, а замір зроблено за жовтень. Тому далі ситуація має трохи покращуватися. Але в цілому це просто жах», - прокоментував ситуацію Железняк.

Як писало ZN.UA, підакцизні товари в Україні — алкоголь, пальне і тютюн — завжди перебували у лідерах тіньової економіки. Небажання платити зростаючі акцизні податки та нетипова прибутковість від «сірої» торгівлі цими товарами надавали останнім часом вагомі стимули для бізнесу працювати в «тіні», а для держави — піднімати податкове навантаження. Хоча саме вибухове зростання податків, насамперед акцизів, і, відповідно, цін на алкоголь, тютюн і пальне досить прогнозовано призводило до протилежного результату, а саме: до більш масового споживання нелегальних продуктів і подальшої втрати державою контролю над відповідними групами товарів. Про це читайте у матеріалі "Акцизна «тінь»: як під час війни приборкати тіньові схеми".