UA / RU
Підтримати ZN.ua

Тіньова економіка України становить близько 45% ВВП - МВФ

При цьому максимальний подібний показник у розвинених країнах - всього 15%.

Міжнародний валютний фонд оцінює розмір тіньового сектора в структурі економіки України в 44,8% від валового внутрішнього продукту (ВВП – ред.), повідомляє "Економічна правда", посилаючись на доповідь підготовлену економістом африканського департаменту МВФ Леандро Медіною та Фрідріхом Шнейдером з Університету Кеплера в Лінці.

Так, згідно з розрахунками вчених, середній розмір тіньової економіки України оцінюється в 44,8% ВВП. Дослідження охоплює період з 1991 року по 2015 рік і показує зміну цього показника протягом зазначеного періоду.

Починаючи з набуття незалежності в 1991 році, коли тіньова економіка України оцінювалася в 38,96% ВВП, показник безперервно зростав до 1998 року, досягнувши пікової відмітки в 57%.

Потім протягом десяти років, до 2008 року, спостерігалася низхідна тенденція - показник знизився до 36,65%.

Фінансова криза стала причиною "відскоку", і протягом 2009-2014 років рівень тіньової економіки коливався в межах "39,2% - 43,5%".

В 2015 році, в крайньому дослідженні, українська тіньова економіка оцінювалась на рівні 42,9%.

Для порівняння зазначимо, що в розвинених країнах, таких, як США, Нідерланди, Японія, Швейцарія, Сінгапур, показник тіньової економіки знаходиться в межах від 7% до 15% ВВП.

Автори доповіді використовували визначення Організації економічного співробітництва і розвитку 2016 року, що враховує в "неспостережуваних" секторах економіки незаконну активність - виробництво ВВП, що припадає на суто кримінальну діяльність, "статистичне підпілля" - законну, але не вираховувану статистикою економіку, виробництво для власних потреб домогосподарств, методи враховують і "тінь", створену для відходу від податків.

Наголошується, що ця робота є першим системним додатком розвиваючихся у 2010-2017 роках в економічній науці нових статистичних методів оцінки тіньової економіки. В основу роботи Медіни і Шнейдера покладені три відносно нових методики - моделі MIMIC, що дозволяє враховувати кілька чинників і частково зняти проблему "подвійного рахунку" тіньової економіки, яка сильно спотворює оцінки, попиту на грошовому ринку (CDA) та "обліку прогнозованого значення" (Predictive Mean Matching, PMM).

Раніше повідомлялося, що Група експертів Міжнародного валютного фонду в рамках візиту в Київ, в тому числі, нададуть рекомендації владі України по Антикорупційному суду.

Також у липні 2017 року в Міністерстві економічного розвитку заявили, що за їхніми розрахунками, в 2016 році рівень тіньової економіки становив 34% від офіційного ВВП.

Як писала для DT.UA Тетяна Тищук з Інституту економіки та прогнозування НАН України, тіньова економіка сьогодні вносить істотний внесок в економічне зростання, близько половини ВВП в Україні створюється з використанням нелегальних схем і операцій. На думку експерта, достовірних методів, здатних чітко відокремити тіньовий сектор від легального, не існує, оскільки значна частина ресурсів все одно потрапляє в "офіційну" економіку.