П'ята категорія, тимчасова, об'єднає споживачів, які платять за воду за нормативами або показниками будинкового лічильника. Перші чотири - за приладами обліку у квартирах. У комісії уточнили, що «введення блокової системи тарифоутворення дозволить регулятору відмовитися від поділу споживачів на побутові та непобутові категорії», пише «Коммерсант-Украина».
Перший блок тарифу буде стосуватися громадян, які щомісяця споживають до 2 кубометрів холодної води. «Вартість кубометра складе 1,5 грн і буде однаковою для всієї країни. Ця ціна соціально спрямована, оскільки враховує інтереси незаможних громадян», - пояснив радник голови Нацкомпослуг з економічних питань Дмитро Арлачов. На частку цих абонентів припадає лише 3% об'єму води. Комісія працює з 69 ліцензіатами і встановлює тарифи для населення у містах, де проживає понад 100 тис. осіб.
Надалі ціни на водопостачання будуть рости зі збільшенням обсягу споживання на 4 кубометри. «Ми обговорюємо критерії для визначення ціни за кубічний метр в рамках певних блоків: будуть вони єдиними для всіх чи ні, чи будуть встановлені коефіцієнти для маловодних і промислових регіонів», - уточнив Д.Арлачов.
Різниця в ціні на воду між другим (2-6 кубометрів; 8% води, що споживається) і третім (6-10 кубометрів, 18%) блоками може скласти 40%, а ті, хто споживає понад 10 кубометрів (71%), будуть переплачувати ще 20-25%. Решта громадян, квартири яких не обладнано лічильниками, платитимуть за нормативом на 5-10% дорожче, ніж у четвертій категорії. Система розрахунку тарифу буде складною.
«Якщо людина споживає 15 кубів, то за перші 2 куба вона сплатить за фіксованою ціною, а кожні наступні 4 куба - за тарифами для кожного блоку», - зазначив Д.Арлачов.
У комісії ще не називають конкретної вартості води для споживачів без лічильника, але вже впевнені, що люди почнуть масово встановлювати прилади обліку і різко економити на них.
«З часом у нас не виявиться споживачів, які платять за воду за нормативами. У громадян з'явиться економічний стимул не збільшувати обсяг споживання і якомога довше перебувати в рамках другого і третього блоку», - вважає Д.Арлачов.
За його словами, на 1 липня системами обліку оснащено 27,6%, або 52,4 тис. будинків з 189,7 тис.: «Таку систему ми плануємо ввести в дію для споживачів уже в наступному році, а до 2013 року ввести для ліцензіатів методику тарифоутворення, при якій виручка підприємства не буде залежати від обсягу постачань».