Про це заявила керуючий директор Світового банку Шрі Муляні Індраваті, виступаючи у четвер, 3 березня, на 5-й Глобальній конференції EITI у Парижі, передає кореспондент DT.UA.
За її словами, грантове фінансування Банку здійснюється у 45 країнах – як тих, які впроваджують Ініціативу, так і тих, які тільки проголосили свій намір приєднатись до EITI. Для виконання цих програм працює Цільовий багатосторонній фонд із 13 донорів, який управляється Світовим банком.
Як підкреслила Індраваті, відповідність країни стандартам Ініціативи є лише першим кроком на шляху до прозорості всього економічного ланцюга: «від укладання контракту до збору податків. Адже прозорість – не що інше, як адекватне і розумне використання доходів».
Говорячи про EITI, керуючий директор Світового банку наголосила, що Ініціатива вже давно стала світовим брендом, якого прагнуть багато країн. Тому дуже важливо, щоб EITI, розвиваючись, і надалі відповідала очікуванням в першу чергу громадськості.
У зв’язку з цим, Шрі Індраваті назвала три головні завдання: «По-перше, потрібно зберегти темпи розвитку Ініціативи. Країни-послідовники ЕІТІ і надалі повинні дотримуватись стандартів прозорості, зробивши цей процес звичною практикою. По-друге, просування прозорості потребуватиме все більшої участі громадянського суспільства, яка має бути добровільною і свідомою. Для цього Світовий банк постійно збільшує підтримку заходів та ініціатив, спрямованих на розбудову спроможності громадських організацій, що працюють в сфері EITI. По-третє, Ініціатива прозорості є хорошою основою для початку інституційних та інших реформ на посилення громадського контролю державних фінансів».
Завершуючи свій виступ, Індраваті наголосила, що сьогодні вдалий час для розширення впровадження Ініціативи, натомість Світовий банк буде готовий підтримати країни на цьому шляху.
Ініціатива прозорості видобувних галузей (EITI) - це незалежний і добровільно підтримуваний на міжнародному рівні стандарт забезпечення прозорості у видобувних галузях.
EITI вимагає прозорості платежів, що здійснюють компанії, та доходів, які пов’язані з розробкою національних природних ресурсів та які отримують уряди країн. Цей стандарт дає громадськості механізм контролю уряду в питанні належного управління ним природними ресурсами.
На відміну від більшості стратегій чи конвенцій, процес впровадження EITI потребує не лише консультацій із громадянським суспільством, а й його прямої участі у переговорах з наданням права голосу при прийнятті вкрай важливих і принципових рішень. Громадські організації безпосередньо контролюють імплементацію стандартів EITI в своїх країнах, а також через глобальну коаліцію неурядових організацій «Публікуй, що платиш» (Publish What You Pay). На міжнародному рівні до процесу також залучені такі організації, як Transparency International, Revenue Watch Institute, Open Society Institute, Global Witness, Oxfam та інші.
Керівництво та контроль за впровадженням і виконанням EITIв кожній державі здійснює група зацікавлених сторін, яка обов’язково складається з представників уряду, компаній і громадських організацій.
Сьогодні вже 35 країн перебувають на шляху до впровадження стандартів EITI.