Все більше держав Європейського союзу в переговорах про мандат Єврокомісії з будівництва Nord Strem 2 дотримуються суворої позиції та вимог, повідомив BNS міністр енергетики Литви Жигимантас Вайчюнас.
Він також повідомив, що на засіданні Ради ЄС з транспорту, телекомунікацій та енергетики в Люксембурзі ще раз висловив позицію Литви про розвиток газопроводу Nord Stream-2, що з'єднує Німеччину і Росію - "ми розуміємо як політичний проект, який буде мати, за попередніми оцінками, негативний вплив на цілі, які ми ставимо перед Енергетичним союзом".
"У нас було більш широке коло держав-членів ЄС, які висловлювалися досить сильно або хоча б підтримували мандат Єврокомісії, але при цьому стверджували, що хочуть більш чітких відповідей на поставлені запитання. Серед таких держав - Данія, Швеція, Польща, Румунія, Литва, Кіпр і кілька інших держав", - сказав міністр.
Литва, за його словами, підтримує прагнення ЄК почати переговори, підкреслюючи, що необхідна обіцянка, що на проект буде поширюватися право ЄС. Друга умова - проект не повинен завдати шкоди внутрішньому енергетичному ринку ЄС, його функціонуванню. Литва просить від Європейської комісії вичерпної "правової, економічної і навіть стратегічної оцінки".
У понеділок заступник голови ЄК з енергетичного союзу Марош Шефчович написав у своєму Twitter, що Рада ЄС підтримала підхід Європейської комісії, та попросила мандат на переговори з РФ по газопроводу "Північний потік-2".
Реалізацію проекту Nord Stream 2 вартістю майже 10 млрд євро "Газпром" і його партнери мають намір розпочати в квітні 2018 року. Він з'єднає Росію і Німеччину, минаючи Україну, Польщу та країни Балтії. Потужність газопроводу буде в два рази більше, ніж у першого Nord Stream, а будівництво планується завершити до кінця 2019 року.
Нагадаємо, у випадку будівництва "Північного потоку-2" частка російського газу в структурі споживання Німеччини, за розрахунками європейських експертів, може зрости до 60%.
Повідомлялося, що європейські мейджори - Engie, OMV, Shell, Uniper, Wintershall - встигли надати фінансування проекту "Північний потік -2" до прийняття сенатом США нових ініціатив проти будівництва газопроводу.
Детальніше про ризики "Північного потоку-2" читайте в статті Олени Павленко "Третій непрохідний" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".