Конституційний суд РФ 7 листопада дозволив оскаржувати націоналізацію нерухомості в окупованому Криму - тепер суди зобов'язані приймати позови від фізичних та юридичних осіб на незаконне вилучення майна, пише Комерсант.
Спочатку на дії окупаційної кримської влади поскаржилися ТОВ "Дайвінг-Центр Соляриус", ТОВ "ФОРМАТ-ІТ" і ТОВ "Промхолдинг", які стверджували, що регіональний закон дозволяє позбавляти майна без судів і без компенсацій.
У рішення Конституційного суду РФ є передісторія. Приблизно через рік після незаконної анексії Криму його влада прийняли постанову, за якою все державне майно України, що знаходиться на півострові, ставало власністю республіки. Проте пізніше в документ додали, що власністю "республіки" також буде вважатися будь-яке інше майно, включене до спеціального переліку. Причому критеріїв вилучення власності документ не встановлював.
За два роки у підприємців і приватних осіб було вилучено близько 300 об'єктів нерухомості, а сотні потерпілих подали позови в місцеві суди. Але вони, в свою чергу, не розглядають справи по суті, а просто посилаються на постанову Держради республіки Крим.
Тепер Конституційний суд вирішив, що потерпілі мають право оскаржувати вилучення власності, а суди повинні досліджувати фактичні обставини справи. Але юристи сумніваються в тому, що рішення КС допоможе вирішити проблему.
Тим часом, кримська влада вже активно розпродує деяке вилучене майно. Днями оголошено про продаж 43 квартир, що належать бізнесменові Ігорю Коломойському. Їх загальна вартість оцінюється в 175 млн руб.
Але оскільки Конституція РФ гарантує кожному судовий захист його прав і свобод, то сам по собі факт включення майна до Переліку не може бути підставою для відмови судом у розгляді справи про правомірність введення в нього спірних об'єктів нерухомості, говориться в рішенні КС РФ.
Раніше повідомлялося, що російський депутат запропонував анулювати документи СРСР про передачу Криму Україні.