Менш ніж через три місяці після того, як Україна домовилася про списання 15 мільярдів доларів боргу, інвестори почали сумніватися в тому, що уряд не повернеться за стіл переговорів.
Про це сьогодні пише Bloomberg, додаючи, що вчора, після того, як міністр економіки Айварас Абромавичус оголосив про свою відставку, дохідність короткострокових бондів України впала на 10%. Новини про відставку міністра стали свідченням дисфункції в уряді, який намагається виконати умови МВФ для отримання нового траншу.
"Тяжко уявити когось, хто поступається 10% дохідності в той же час, коли, здається, справи можуть піти дійсно погано. Відставка Абромавичуса стала для багатьох сигналом, який свідчить про те, що реформи почали буксувати, а це значить що програма МВФ може не виконуватися належним чином", - сказав стратег Bank of America в Лондоні Вадим Храмов.
Відставка Абромавичуса створила ризик того, що український уряд не зможе провести податкову і пенсійну реформу, які потрібні для отримання фінансової допомоги від МВФ. А лише програма фонду поки рятує українську економіку від банкрутства. Розпродаж короткострокових бондів свідчить про схильність інвесторів думати про те, що український уряд не зможе сплачувати боргові зобов'язання у майбутньому.
В цей же час, колишній посол США в Україні Стівен Пайфер вважає, що МВФ, ЄС і США послаблять підтримку України у разі відставки Абромавичуса. За словами американського дипломата, спільна заява послів дев'яти країн щодо відставки міністра відображає цю стурбованість.
3 лютого міністр економіки Айварас Абромавичус заявив про намір подати у відставку, однією з причин він назвав наростаючий тиск з боку близького до Порошенка народного депутата Ігоря Кононенка, а саме його спроби блокувати проведення реформ і бажання отримати контроль на потоками державних коштів на держпідприємствах.
У свою чергу Кононенко спробував відхреститися від висунутих Абромавичусом звинувачень і заявив про готовність скласти мандат "за рішенням фракції".
Представники західних країн, що виступили донорами українських реформ, негативно відреагували навідставку очільника МЕРТ і озвучені ним причини свого рішення. Американський посол одним з перших відреагував на заяву Абромавичуса, назвавши його "одним з великих чемпіонів з проведення реформ" в Україні.
У Держдепартаменті заявили, що США хочуть бачити продовження реформ Абромавичуса в Україні. Також посли країн ЄС і G7 зробили різку заяву на підтримку Абромавичуса. Дипломати закликали українських керівників відкинути "свої дріб'язкові розбіжності" і назавжди залишити в минулому "корисливі інтереси, які гальмували розвиток країни протягом десятиліть".