UA / RU
Підтримати ZN.ua

Старіння населення стало загрозою економіки Східної Європи – Financial Times

Світовий банк прогнозує, що до 2045 року в країнах регіону буде жити більше пенсіонерів, ніж працівників.

Східній Європі загрожує серйозний економічний спад через старіння населення, якщо не будуть проведені радикальні реформи у законодавстві щодо працевлаштування, освіти і міграції.

Про це пише Financial Times з посиланням на прогноз Світового банку. Скорочення рівня народжуваності, масова імміграція і застарілі методи роботи зменшують економічний потенціал регіону. Такі країни, як Польща, Естонія і Румунія впродовж останніх років демонстрували економічний ріст. Однак тепер, згідно з прогнозами Світового банку, вони перші в списку ризику.

Експерти вважають, що до 2060 року в Східній Європі буде лише 14 мільйонів працівників, що дорівнює сумарній кількості населення Чехії і Словаччини.

"Відчуття занепокоєння наростає. Питання старості стає дедалі важливішою економічною проблемою. Якщо країни Східної Європи не почнуть думати над її вирішенням, вони в якийсь момент втратять потенціал і не зможуть досягти економічних показників своїх більш заможних сусідів у ЄС. Їм буде просто фізично тяжко це зробити", - сказала співавтор прогнозу Емілі Сіннот.

Польща, Словаччина і країни Балтії впродовж останніх років спостерігали ріст своїх ВВП завдяки інвестиціям із Західної Європи. Дані Європейського Центрального банку свідчать, що різниця у розмірах економік між Західною і Східною Європою скоротилася на половину за період з 2000 до 2012 року. Але масова імміграція зі сходу на захід молоді і кваліфікованих працівників, а також скорочення рівня народжуваності почали впливати на економіку східноєвропейських країн через скорочення працездатного населення.

До 2060 року кількість працівників у Східній Європі скоротиться на 30%, а у Західній – лише на 5%. На думку експертів, економічного спаду через демографію можна уникнути шляхом заохоченні імміграції і підвищенням рівня здоров'я і освіти. Крім того, варто змінити законодавство щодо працевлаштування, щоб заохочувати пенсіонерів і жінок більше працювати.

В цей же час, в Україні Верховна Рада прийняла законопроект про обмеження виплат пенсій працюючим пенсіонерам. 14 січня Верховна Рада продовжила до 2022 року можливість для жінок, які досягли 55 років,достроково виходити на пенсію при наявності 30 років страхового стажу. Однак Президент Петро Порошенко застосував право вето до цього закону.