UA / RU
Підтримати ZN.ua

США звинуватили Росію у порушенні правил СОТ. Які потенційні проблеми чекають РФ?

У звіті не йдеться про потенційні нові дії США в питанні торгівлі, які можуть бути вжиті проти Москви, якщо президент Росії Володимир Путін ухвалить рішення про новий наступ на Україну.

Сполучені Штати висловлюють занепокоєння діями РФ, яка продовжує відступати від зобов'язань, узятих нею під час вступу до Світової організації торгівлі (СОТ), та заявляють, що використовуватимуть усі належні засоби для вирішення цього питання. Про це йдеться в щорічній доповіді офісу Конгресу про дотримання Росією вимог СОТ.

"За минулий рік Росія продовжила розвиток економіки траєкторією, що відходить від керівних принципів СОТ: відсутність дискримінації, вільна торгівля, передбачуваність, прозорість та чесна конкуренція", – йдеться в повідомленні

Документ обвинувачує РФ в обмеженні імпорту сільськогосподарської продукції та політиці імпортозаміщення, а також примусовій локалізації виробництва у промисловості.

США висловили занепокоєння діями РФ і "використовуватимуть усі належні засоби для вирішення цього питання та збереження російських ринків відкритими для експорту із США".

Водночас у звіті не йдеться про потенційні нові дії США в питанні торгівлі, які можуть бути вжиті проти Москви, якщо президент Росії Володимир Путін ухвалить рішення про новий наступ на Україну.

Читайте також: Вперше в історії Україна програла Росії спір в СОТ

Нагадаємо, Росія вступила до СОТ у 2012 році, через три роки після того, як членом цієї організації стала Україна (Україну прийняли 152-ю у 2008 році). Цьому передували два десятиліття переговорів - з 1993 року.

Грузія як член СОТ тривалий час блокувала приєднання північного сусіда до організації, через розбіжності у поглядах на статус Абхазії та Південної Осетії.

Вступ до СОТ мав серйозний вплив на торгівлю між ЄС та Росією. За оцінками, європейські країни отримали можливість збільшити експорт до Росії на 4 мільярди євро щорічно. Для Росії ж участь у СОТ надала кращі умови для свого нафтового та газового експорту.

Незадовго до формального прийняття Росії 154-м членом, США долучили до протоколу свої застереження. Вони заявили, що поки що не хочуть застосовувати пільг СОТ у торгівлі з Росією. За американським законом, який зберігся ще з часів "холодної війни", це стало можливим лише після надання згоди Конгресом. Реагуючи на це, Росія тоді теж заявила, що зі свого боку також поки не поширюватиме правил СОТ на США.

У 2014 році США вже заявляли про порушення Росією правил СОТ.

У тому ж році  Євросоюз подав позов проти Росії до СОТ через тарифи на сільськогосподарські і промислові товари. Цей позов був п'ятим за участю Росії і ЄС в рамках СОТ.

Хоча, за часів президентства Трампа США підтримували позицію Російської Федерації у справі щодо українського транзиту, яка знаходилася на розгляді у Світовій організації торгівлі. Український позов проти Росії стосувався транзитних обмежень, які Москва наклала на Київ у січні 2016 року, відрізавши українських експортерів від ключових ринків у центральній Азії і на Кавказі.

На той момент Україна програла Росії спір в СОТ щодо обмеження імпорту вагонів і стрілочних переводів. Експерти СОТ визнали правомірною відмову РФ від сертифікації української продукції. 

Також  СОТ ухвалила рішення на користь Росії щодо спору, який стосувався мит на нітрат амонію російського виробництва.