Газпром дев’яту добу не бронює потужності магістралі Ямал-Європа, проте ціни на газ в Європі знижуються, головним чином через поставки газу з США, які зросли втричі. Це випливає з ринкової аналітики, оприлюдненої торговими майданчиками та аналітичними агентствами.
Так, згідно з результатами додаткової сесії аукціону на майданчику GSA Platform, Газпром 29 грудня дев’яту добу поспіль не забронював потужність газопроводу Ямал-Європа для транзиту газу через Польщу. Хоча для бронювання було доступно 89,1 млн кубометрів у точці входу в польську ділянку магістралі, яка є для Газпрому одним з основних маршрутів постачання газу до Європи.
Проте, як свідчать дані ICE Futures, ці "зусилля" російського монополіста не вплинули на ситуацію на європейських ринках. Наразі вартість газу в Європі знизилася до $1272 за 1 тис. куб. м
Причиною здешевлення стало збільшення експорту газу в Європу зі США.
Як повідомляє Bloomberg, на сьогодні вже 20 танкерів з американським газом направлені до Європи. На думку фахівців, саме поставки газу зі США знижують побоювання щодо пропозиції.
Водночас, всупереч поточному обвалу ціни, вартість газу все ще у 10 разів вища, ніж роком раніше.
Нагадаємо, РФ не забронювала вільні потужності ГТС України на січень, незважаючи на нестачу газу в Європі.
Одночасно, а саме - з 17 грудня, Газпром різко скоротив використання польської ділянки Ямал-Європа та в деякі дні замовляв її не на регулярних аукціонах, як зазвичай, а на додаткових. З 21 грудня Газпром взагалі не використовує магістраль. Ямал-Європа перейшов на реверсний режим роботи.
На тлі зниження прокачування ціна на газ у Європі підскочила майже до $2200 за тисячу кубометрів.
Водночас за останню добу, 28−29 грудня, спотові ціни на газ в Європі коливаються вже в межах $1140−1250 за тисячу кубів.
Раніше в Газпромі заявляли, що компанія не використовує цей маршрут, оскільки низка клієнтів, зокрема з Франції та Німеччини, вже повністю вибрали всі свої річні контрактні обсяги і більше не виставляють заявок на постачання газу.
У Кремлі також стверджували, що призупинення постачання газу через газопровід Ямал-Європа та переведення його в реверс не пов'язані із заповненням другої нитки "Північного потоку-2", а є виключно "комерційною історією".
При цьому у Газпромі назвали брехнею звинувачення в обмеженні експорту до Європи. А в Кремлі звинуватили Україну в зростанні цін на газ у Європі.