UA / RU
Підтримати ZN.ua

США попередили Туреччину про "наслідки" експорту до РФ товарів, які можуть використовуватися у військовому обладнанні — FT

Вашингтон вимагає від Анкари активніших дій.

Вашингтон попередив Туреччину про "наслідки", якщо країна не зупинить експорт до Росії американських товарів, що можуть використовуватися для виробництва військового обладнання, повідомляє FT.

Читайте також: Туреччина підтвердила посередництво в обміні увʼязненими між США та РФ

Помічник міністра торгівлі США Метью Аксельрод, який очолює зусилля Вашингтона, спрямовані на те, щоб чутливі технології не потрапили до рук противників Америки, нещодавно зустрівся з турецькими офіційними особами в Анкарі й Стамбулі з метою припинення незаконної торгівлі. Його послання, за словами високопоставленого чиновника Міністерства торгівлі США, полягало в тому, що Туреччина повинна докласти більше зусиль, аби приборкати торгівлю чипами американського походження та іншими деталями, важливими для російської військової машини.

"Нам потрібна Туреччина, щоб допомогти зупинити незаконний потік американських технологій до Росії. Ми повинні побачити прогрес, і швидко, з боку турецької влади й промисловості, інакше у нас не буде іншого вибору, окрім як створити наслідки для тих, хто ухиляється від нашого експортного контролю", - сказав Аксельрод в інтерв'ю Financial Times. 

Штати особливо занепокоєні тим, що Туреччина стала ключовим центром, через який електроніка західного виробництва, зокрема процесори, карти пам'яті та підсилювачі, потрапляє в російські ракети та безпілотники всупереч експортному контролю. Верстати є ще однією важливою сферою, що викликає занепокоєння.

Заступник міністра фінансів США з питань тероризму і фінансової розвідки Браян Нельсон висловив розчарування через торгівлю товарами військового призначення між Туреччиною й РФ під час візиту до Анкари наприкінці минулого року.

США, ЄС, Велика Британія та Японія об'єднали зусилля для боротьби з торгівлею близько 50 категоріями продукції, яка може мати військове застосування та яку союзники вважають важливою для у Росії у війні проти України. За словами представника Міністерства торгівлі США, Туреччина є другим у світі після Китаю джерелом пріоритетних товарів американського походження, що відправляються до Росії.

Аксельрод заявив турецькому уряду, що ця торгівля є "нагальною проблемою", закликавши Анкару прийняти та забезпечити дотримання заборони на транзит товарів, які контролюються США, до Росії. За його словами, Москва намагається використати торговельну політику Туреччини для отримання доступу до американських деталей.

Міністерство торгівлі Штатів уже додало 18 турецьких компаній до свого “списку суб'єктів" у зв'язку з цією торгівлею: тепер американські компанії повинні отримувати ліцензії на продаж чутливих деталей для фірм зі списку.

“Можна очікувати, що це буде продовжуватися доти, доки не буде досягнуто прогресу", — попередив представник Міністерства торгівлі США.

Міністерство фінансів Штатів окремо запровадило санкції проти багатьох турецьких компаній за поставки для російського військово-промислового комплексу.

Експорт із Туреччини пріоритетних товарів військового призначення, відправлених до Росії або до підозрюваних “посередників” Москви, таких як Азербайджан і Казахстан, стрімко зріс з початку війни. За перші шість місяців цього року він склав $85 млн, що значно перевищує $27 млн за аналогічний період 2022 року, згідно з підрахунками FT на основі даних турецької митниці. 

Значна частка цих потоків може бути частиною "примарної торгівлі" товарами, які зникають і не потрапляють на ринки країн призначення. 

Тим не менш, турецький експорт товарів військового призначення, схоже, дещо знизився порівняно з максимумом, досягнутим у 2023 році. Міністерство фінансів США пов'язує це падіння з розпорядженням адміністрації президента Джо Байдена, яке дозволяє йому розглядати будь-яку іноземну фінансову компанію, що веде операції з підсанкційними російськими фірмами, як таку, що безпосередньо співпрацює з військово-промисловою базою РФ.

Більш жорстка позиція США також різко збільшила витрати, які Росія повинна платити за імпорт товарів американського походження з Туреччини. За словами представника американського Міністерства торгівлі, останнім часом спостерігається певний прогрес, але цього недостатньо.

Нове попередження Вашингтона стало черговою ознакою того, як рішення Туреччини зберегти міцні торговельні зв'язки з РФ затьмарило відносини між Анкарою й Вашингтоном — союзниками по НАТО. США, ЄС та інші західні партнери запровадили широкі санкції проти Росії відтоді, як вона розпочала повномасштабне вторгнення в Україну у 2022 році, але Туреччина відмовилася від обмежень і розширила торгівлю з РФ.

Читайте також: Умєров обговорив з главою Міноборони Туреччини безпеку у Чорноморському регіоні

РФ стала світовим лідером з-поміж країн, проти яких запроваджені міжнародні санкції. Втім, лазівки, які дають змогу Росії їх обходити, і залишаються, і знаходяться. Цивільні технології швидко адаптуються під воєнні потреби країни-терориста, а тривалий процес удосконалення санкцій та обмежень, вочевидь, не встигає за цими змінами. Зокрема, про те, як працює російський “паралельний імпорт", завдяки якому РФ досі купує обладнання для виробництва зброї, розповідав Олександр Лємєнов.